Turzové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Renesanční dům Turzů v Levoči
Dům Turzů v Banské Bystrici

Turzové (slovenskyTurzovci, základní tvar Turzo, historické slovenské psaní Thurzo nebo Turzo, německy Thürzin, Thurzo nebo Turzo, maďarsky Thurzó) byl německy kupecký rod. Jeho historicky nejvýznamnější členové měli převážně německé rodiče.

Německy kral na Uhersku Karel I. Robert (Habsburkové) posadil Turzov a Hencklov na dědine Omodeja Aby, ktoreho ubili w roku 1311. Původní majetky rodu byly na Spiši v Betlanovcích, původně nazývaných Betlhem. Prvním známým představitelem rodu je Ján z Betlanovců, který tam žil na přelomu 14. a 15. století, společně s bratry Jurajem Tatárem a Martinem. Příjmení Turzo poprvé použil jeho syn Juraj narozený roku 1458 - levočský měšťan. Od konce 15. století Turzové vlastnili firmy s kovy v Krakově a Levoči a podnikali na Spiši, Gemeru, středním Slovensku, Polsku, Sedmihradsku, Čechách a Německu v oblasti hutnictví a hornictví. V roce 1494 založili Turzovsko-fuggerovskou společnost, někdy považovanou za vůbec první raně kapitalistický podnik v Evropě. S ní brzy získali světový monopol na trhu s mědí a otevřeli obchodní místa po celé Evropě. Kolem roku 1500 ovládali výrobu drahých a neželezných kovů v Uhersku.

Za vydělané peníze kupovali pozemky. Stali se vlastníky panství Šintava, Hlohovec, Bojnice, Tematín, Trenčín, Spiš, Orava, Bytča, Červený Kameň, Hričov, Lietava, Zvolen, Tokaj, a dalších pozemků v Uhersku a Německu.

Po celé 16. století a začátkem 17. století byli jedním z nejvýznamnějších magnátských rodů v Uhersku. Postupně zastávali téměř všechny nejvýznamnější hodnosti ve správě Uherska. Byly dědičnými župany Spiše a Oravy.

V roce 1621 vymřela Imrichem po meči oravsko-bytečská větev, roku 1635 a 1636 Adamem a Michalem spišské větve rodu.

Významní příslušníci[editovat | editovat zdroj]

Transkripce jmen kolísá mezi mezi maďarskou, německou, polskou, slovenskou a českou, stejně tak nejednotná jsou pořadová čísla za jmény[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://genealogy.euweb.cz/hung/thurzo.html.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Turzovci na slovenské Wikipedii.

  1. http://genealogy.euweb.cz/hung/thurzo.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Upozornění: Na této stránce jsou jako zdroj použity maďarské dokumenty z konce 19. století a všechna jména pro Uhersko jsou zapsána v moderní maďarštině bez ohledu na to, jaké bylo původní první či druhé jméno osoby a zda skutečné jméno bylo slovenské, německé, české a podobně.