Turzové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Renesanční dům Turzů v Levoči
Dům Turzů v Banské Bystrici

Turzové (slovenskyTurzovci, základní tvar Turzo, historické slovenské psaní Thurzo nebo Turzo, německy Thurzo nebo Turzo, maďarsky Thurzó) byl uherský šlechtický rod. Jeho historicky nejvýznamnější členové měli převážně slovensko-německé rodiče.

Původní majetky rodu byly na Spiši v Betlanovcích, původně nazývaných Betlhem. Prvním známým představitelem rodu je Ján z Betlanovců, který tam žil na přelomu 14. a 15. století, společně s bratry Jurajem Tatárem a Martinem. Příjmení Turzo poprvé použil jeho syn Juraj narozený roku 1458 - levočský měšťan. Od konce 15. století Turzové vlastnili firmy s kovy v Krakově a Levoči a podnikali na Spiši, Gemeru, středním Slovensku, Polsku, Sedmihradsku, Čechách a Německu v oblasti hutnictví a hornictví. V roce 1494 založili Turzovsko-fuggerovskou společnost, někdy považovanou za vůbec první raně kapitalistický podnik v Evropě. S ní brzy získali světový monopol na trhu s mědí a otevřeli obchodní místa po celé Evropě. Kolem roku 1500 ovládali výrobu drahých a neželezných kovů v Uhersku.

Za vydělané peníze kupovali pozemky. Stali se vlastníky panství Šintava, Hlohovec, Bojnice, Tematín, Trenčín, Spiš, Orava, Bytča, Červený Kameň, Hričov, Lietava, Zvolen, Tokaj, a dalších pozemků v Uhersku a Německu.

Po celé 16. století a začátkem 17. století byli jedním z nejvýznamnějších magnátských rodů v Uhersku. Postupně zastávali téměř všechny nejvýznamnější hodnosti ve správě Uherska. Byly dědičnými župany Spiše a Oravy.

V roce 1621 vymřela Imrichem po meči oravsko-bytečská větev, roku 1635 a 1636 Adamem a Michalem spišské větve rodu.

Významní příslušníci[editovat | editovat zdroj]

Transkripce jmen kolísá mezi mezi maďarskou, německou, polskou, slovenskou a českou, stejně tak nejednotná jsou pořadová čísla za jmény[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://genealogy.euweb.cz/hung/thurzo.html.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Turzovci na slovenské Wikipedii.

  1. http://genealogy.euweb.cz/hung/thurzo.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Upozornění: Na této stránce jsou jako zdroj použity maďarské dokumenty z konce 19. století a všechna jména pro Uhersko jsou zapsána v moderní maďarštině bez ohledu na to, jaké bylo původní první či druhé jméno osoby a zda skutečné jméno bylo slovenské, německé, české a podobně.