Turzové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
T(h)urzové
Erb rodu Turzů
Erb rodu Turzů
ZeměČeské království, Uherské království
TitulySvobodní páni
ZakladatelMartin Turzo (Jan z Betlanovců)
Rok založení14. století
Větve roduspišská, oravsko-bytečská
Renesanční dům Turzů v Levoči
Dům Turzů v Banské Bystrici

Turzové (slovensky Turzovci, základní tvar Turzo, historické slovenské psaní Thurzo nebo Turzo, německy Thürzin, Thurzo nebo Turzo, maďarsky Thurzó) byl německý kupecký rod. Jeho historicky nejvýznamnější členové měli převážně německé rodiče.

Dějiny rodu[editovat | editovat zdroj]

Původní majetky rodu byly na SpišiBetlanovcích, původně nazývaných Bethlenfalva. Prvním známým představitelem rodu je Ján z Betlanovců, který žil na přelomu 14. a 15. století, společně s bratry Jurajem Tatárem a Martinem. Příjmení Turzo poprvé použil jeho syn Juraj, levočský měšťan, narozený roku 1458.

Od konce 15. století Turzové vlastnili firmy s kovy v Krakově a Levoči a podnikali na Spiši, Gemeru, středním Slovensku, Polsku, Sedmihradsku, Čechách a Německu v oblasti hutnictví a hornictví. V roce 1494 založili Turzovsko-fuggerovskou společnost, někdy považovanou za vůbec první raně kapitalistický podnik v Evropě. S ní brzy získali světový monopol na trhu s mědí a otevřeli obchodní místa po celé Evropě. Kolem roku 1500 ovládali výrobu drahých a neželezných kovů v Uhersku. Mimo jiné vystavěli i měděnou cestu v Zalámané dolině.

Za vydělané peníze kupovali pozemky. Stali se vlastníky panství Šintava, Hlohovec, Bojnice, Tematín, Trenčín, Spiš, Orava, Bytča, Červený Kameň, Hričov, Lietava, Zvolen, Tokaj, a dalších pozemků v Uhrách a Německu. Byli jedním z nejvýznamnějších magnátských rodů v Uhersku po celé 16. století a začátkem 17. století a postupně zastávali téměř všechny nejvýznamnější hodnosti ve správě Uherska. Byly dědičnými župany Spiše a Oravy.

V roce 1621 vymřela Imrichem po meči oravsko-bytečská větev, roku 1635 a 1636 Adamem a Michalem spišské větve rodu.

Významní příslušníci[editovat | editovat zdroj]

Transkripce jmen kolísá mezi maďarskou, německou, polskou, slovenskou a českou, stejně tak nejednotná jsou pořadová čísla za jmény[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Turzovci na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LENGYELOVÁ, Tünde: Thurzovci a ich historický význam. Bratislava 2012.
  • SAKTOROVÁ, Helena: Turzovské knižnice. Osobné knižné zbierky a knihy dedikované členom rodu Turzovcov. Martin 2009.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Upozornění: Na této stránce jsou jako zdroj použity maďarské dokumenty z konce 19. století a všechna jména pro Uhersko jsou zapsána v moderní maďarštině bez ohledu na to, jaké bylo původní první či druhé jméno osoby a zda skutečné jméno bylo slovenské, německé, české a podobně.