Fuggerové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rodový erb

Fuggerové byli německý bankéřský a posléze šlechtický rod pocházející z Augsburgu.

V průběhu 2. poloviny 15. století se v německých zemích začala rozvíjet nová forma hospodářství, jejímž nositelem byla bohatá městská buržoazie, raný kapitalismus. K nejvýznamnějším příslušníkům městské buržoazie patřila rodina Fuggerů. Původně členové tkalcovského cechu v Augsburgu nabyli bohatství a světového jména teprve obchodem s drahými kovy a především obchodními styky s Habsburky a papežským dvorem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším členem této rodiny byl nepochybně Jakub Fugger zvaný Bohatý, který si díky značné finanční podpoře císaře Maxmiliána I. zajistil místo císařského bankéře. Díky tomuto finančnímu spojení Fuggerové přímo ovlivňovali politické dění ve Svaté říši římské. Jakub Fugger se několikrát snažil ovlivnit volbu papeže, vždy však marně. O to úspěšnější byl při financování úplatků ve výši 850 000 dukátů na volbu císaře Karla V., vnuka předchozího císaře Maxmiliána.

V roce 1525 zemřel Jakub II. a na jeho místo nastoupil jeho synovec Anton. Koncem 16. století přivedly velké finanční ztráty, zejména státní bankrot ve Španělsku, rodinu Fuggerů na mizinu. Fuggerové se vzdali svého postavení v peněžnictví a uchýlili se na své statky a panství v říši.

Související články[editovat | editovat zdroj]