Přeskočit na obsah

Červený Kameň (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Červený Kameň
Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň
Základní informace
Výstavba13. století
Poloha
AdresaČastá, SlovenskoSlovensko Slovensko
PohoříMalé Karpaty
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červený Kameň (maďarsky Vöröskő vára) je slovenský hrad nad obcí Častá na jihovýchodním svahu Malých Karpat nedaleko od města Modry, asi osm kilometrů západně od Trnavy.

Kamenný hrad založený ve 13. století byl součástí pohraniční soustavy hradů, která se táhla od Bratislavy až po Žilinu. Tento původní hrad, který dala snad založit dcera uherského krále Bély III. Konstancie,[1] jež dostala zdejší panství koncem 12. století věnem, zanikl v první polovině 16. století, když jeho tehdejší majitelé, augsburští podnikatelé Fuggerové, vybudovali v letech 1535–1537 po jeho obvodě novou pevnost s ústředním čtvercovým dvorem a čtyřmi nárožními baštami a rozsáhlými sklepními skladovacími prostory.

Základem pevnosti bylo původně pouze jihozápadní obytné křídlo, v jehož suterénu se nacházely rozsáhlé skladovací prostory. Čtyři nízké a široké bašty postavené na obranu pevnosti byly vybudovány s ohledem na potřebu vyspělé dělostřelecké obrany, se systémem kasemat a s důmyslným řešením větrání a odsávání dýmu po výstřelech. Pevnost dobudoval po roce 1588 její nový majitel Mikuláš Pálffy dostavbou dalších dvou poschoďových obytných křídel a jednoho přízemního křídla na severozápadě. Pevnost se tak zároveň stala honosným renesančním zámkem s umělecky hodnotně vybavenými obytnými interiéry.

Pozdější přestavby už jen zvyšovaly reprezentativnost rodového panského sídla. Přestože hrad v následujících stoletích několikrát poškodil požár, Pálffyové, kteří jej vlastnili až do druhé světové války ho pokaždé opravili, takže se zachoval ve své historické podobě. Objekt slouží jako muzeum nábytku.

Sala terrena sídla je vyzdobena malbami od Carpofora Tencally.[2]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Červený Kameň na slovenské Wikipedii.

  1. www.dolneoresany.sk
  2. Slovenské národné múzeum: Múzeum Červený Kameň. www.snm.sk [online]. [cit. 2023-11-10]. Dostupné online. (slovensky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]