Carpoforo Tencalla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Carpoforo Tencalla
Narození 10. září 1623
Bissone
Úmrtí 9. března 1685 (ve věku 61 let)
Bissone
Rodiče Giovanni Giacomo Tencalla
Příbuzní Giovanni Pietro Tencalla
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Giovanni Giacomo Tencalla
bratr Giovanni Pietro Tencalla

Carpoforo Tencalla, také "Tencala" (10. září 1623 v Bissone, Švýcarsko9. března 1685 tamtéž[1]) byl italsko-švýcarský malíř. Mezi jeho nejznámější práce v Českých zemích patří výmalba přízemí Trojského zámku.[2] Bratr Giovanni Pietro Tencally, autora barokní přestavby zámku v Kroměříži.

Život[editovat | editovat zdroj]

Syn architekta Giovanniho Giacoma Tencally dostal základ o malířství a historik umění Joachim von Sandrart (1606-1688), jehož osobně znal, ho vzal na přípravné vzdělání do Milána, Bergama a Verony. Z té doby jsou zachovány nástropní malby paláce Marchese Terzi v Bergamu, další malba v kapli "Santa Maria Maggiore" (Bergamo) a oltářní obraz v kapli "Santa Maria dele Grazie" v katedrále v Luganu.

Roku 1659 se Tencalla prostřednictvím Sandrarta dostává do Rakouska, malovat nástěnné fresky v presbytáři kláštera Lambach, zatím co Sandrart maloval stropní fresku.

Dne 5. února psal do Bissone dopis představenému kostela Madona di Santa Giacomo v Bergamu a sděloval příslib k převzetí tamní práce. V příloze zaslal návrh nástropní malby oltáře. Roku 1667 se zdržoval ve Vídni a maloval pokoj v Hofburgu, 1669 vedl malby v sakristii kláštera Heiligenkreuz. 1670 signuje nástropní malbu mytologického výjevu v galerijním sále zámku Trautenfels. Do 1673 byl Tencalla dvorním malířem císařovny Eleonory, opět v Hofburgu. 1676 stihl nástropní malbu dominikánského kostela ve Vídni.

Roku 1674 maloval ve službách biskupa Karla II. z Lichtenštejn-Kastelkornu strop velkého sálu rezidence v Olomouci, jakož i četné další malby, které však požárem roku 1750 a při následné přestavbě zámku byly zničeny. Další požár roku 1752 zničil i jeho poněkud pozdější malby v zámku v Kroměříži; dochovaly se jen jeho malby v kroměřížském rondelu zvaném Rotunda.

Dne 17. června 1682 podepsal Tencalla smlouvu na provedení freskové malby kostelního kůru a dvou postranních kaplí dómu svatého Štěpána v Pasově. 27. října 1684 dostal rozšířenou objednávku, ale ještě před dokončením kaplí zemřel. Rozdělanou práci dokončil jeho zeť Carlo Antonio Bussi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carpoforo Tencalla na německé Wikipedii.

  1. Sterbeort laut Große Bayerische Biographische Enzyklopädie. Thieme/Becker geben als Sterbeort Passau an.
  2. http://www.ghmp.cz/objekty.php?page=objektytroja#skryty2

Literatura[editovat | editovat zdroj]