Carpoforo Tencalla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Carpoforo Tencalla
Příbuzenstvo
otec Giovanni Giacomo Tencalla
bratr Giovanni Pietro Tencalla

Carpoforo Tencalla, také "Tencala" (10. září 1623 v Bissone, Švýcarsko9. března 1685 tamtéž[1]) byl italsko-švýcarský malíř. Mezi jeho nejznámější práce v Českých zemích patří výmalba přízemí Trojského zámku.[2] Bratr Giovanni Pietro Tencally, autora barokní přestavby zámku v Kroměříži.

Život[editovat | editovat zdroj]

Syn architekta Giovanniho Giacoma Tencally dostal základ o malířství a historik umění Joachim von Sandrart (1606-1688), jehož osobně znal, ho vzal na přípravné vzdělání do Milána, Bergama a Verony. Z té doby jsou zachovány nástropní malby paláce Marchese Terzi v Bergamu, další malba v kapli "Santa Maria Maggiore" (Bergamo) a oltářní obraz v kapli "Santa Maria dele Grazie" v katedrále v Luganu.

Roku 1659 se Tencalla prostřednictvím Sandrarta dostává do Rakouska, malovat nástěnné fresky v presbytáři kláštera Lambach, zatím co Sandrart maloval stropní fresku.

Dne 5. února psal do Bissone dopis představenému kostela Madona di Santa Giacomo v Bergamu a sděloval příslib k převzetí tamní práce. V příloze zaslal návrh nástropní malby oltáře. Roku 1667 se zdržoval ve Vídni a maloval pokoj v Hofburgu, 1669 vedl malby v sakristii kláštera Heiligenkreuz. 1670 signuje nástropní malbu mytologického výjevu v galerijním sále zámku Trautenfels. Do 1673 byl Tencalla dvorním malířem císařovny Eleonory, opět v Hofburgu. 1676 stihl nástropní malbu dominikánského kostela ve Vídni.

Roku 1674 maloval ve službách biskupa Karla II. z Lichtenštejn-Kastelkornu strop velkého sálu rezidence v Olomouci, jakož i četné další malby, které však požárem roku 1750 a při následné přestavbě zámku byly zničeny. Další požár roku 1752 zničil i jeho poněkud pozdější malby v zámku v Kroměříži; dochovaly se jen jeho malby v kroměřížském rondelu zvaném Rotunda.

Dne 17. června 1682 podepsal Tencalla smlouvu na provedení freskové malby kostelního kůru a dvou postranních kaplí dómu svatého Štěpána v Pasově. 27. října 1684 dostal rozšířenou objednávku, ale ještě před dokončením kaplí zemřel. Rozdělanou práci dokončil jeho zeť Carlo Antonio Bussi.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Christel Thiem: Italienische Zeichnungen 1500-1800, Bestandskatalog der Graphischen Sammlung der Staatsgalerie Stuttgart, Stuttgart, 1977
  • Jürg Ganz: Zur Tätigkeit des Malers Carpoforo Tencalla südlich der Alpen, in: Zeitschrift für Schweizerische Archäologie und Kunstgeschichte, 35, 1978. S. 52–68
  • Carpoforo Tencalla da Bissone. Pittura del Seicento fra Milano e l'Europa centrale, Pinacoteca cantonale Giovanni Züst, Rancate, 2005
  • Rūstis Kamuntavičius et alii: Artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto in Lituania, in Gli artisti del lago di Lugano e del Mendrisiotto nel Granducato di Lituania (dal XVI al XVIII sec.), Hrsg Giorgio Mollisi, «Arte&Storia», Edizioni Ticino Management, anno 13, numero 59, agosto-ottobre 2013, Lugano 2013.
  • Martin Mádl (ed.), Tencalla I–II, Barokní nástěnná malba v českých zemích, Ústav dějin umění Akademie věd, nakl. Artefactum Praha, 2014, ISBN 978-80-86890-60-6

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sterbeort laut Große Bayerische Biographische Enzyklopädie. Thieme/Becker geben als Sterbeort Passau an.
  2. http://www.ghmp.cz/objekty.php?page=objektytroja#skryty2

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carpoforo Tencalla na německé Wikipedii.