Sklad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o prostoru pro uchovávání surovin a materiálu. O úložišti velkého množství počítačových dat pojednává článek datový sklad.
Sklad obchodní firmy

Sklad nebo skladiště jsou prostory určené pro skladování nějakého materiálu (surovin, výrobků, zboží, domácích či kancelářských potřeb, jednotlivých technických součástí apod.), ve smyslu jejich trvalého uchovávání v nezměněném stavu. Sklady jsou součástí převážné většiny průmyslových, obchodních, zemědělských a jiných organizací. Sklady mají dle druhu skladovaného zboží různou velikost i provedení. Od malých místností uvnitř budov, přes zastřešené přístřešky na dvoře závodu až po velké zastřešené skladovací areály umístěné poblíž velkých obchodních center, u dopravních překladišť (přístavy, nákladová nádraží, cargo terminály na letištích) či ve velkých výrobních podnicích.

Sklady v průmyslu[editovat | editovat zdroj]

Velké výrobní podniky jsou vybaveny většími či menšími sklady jak pro uskladnění vstupních surovin a technických dílů, tak pro uskladnění svých finálních výrobků. Skladování jako takové je z ekonomického hlediska neefektivní činnost, neboť akumuluje (umrtvuje) lidskou práci a finanční zdroje do skladovacích prostor, které nic neprodukují, neboť výrobky a materiály zde uskladněné nijak neslouží svému původnímu účelu. V moderních ekonomikách existuje cílená snaha omezit jakékoliv skladování surovin, materiálů, výrobků apod. na nezbytně nutné minimum, v ideálním případě neskladovat vůbec nic - což ale v praxi není možné.

Sklady v obchodu[editovat | editovat zdroj]

Sklady tvoří nezbytnou infrastrukturu zejména v mezinárodním obchodu a při velkoobchodní činnosti. Svoje sklady mají ale i malé maloobchodní prodejní jednotky. Speciální skladování netrvanlivých potravin může být úzce spojeno například s jejich zamražením nebo se zmrazováním a dalšími metodami speciální konzervace a obchodní adjustáže.

Manipulační technika[editovat | editovat zdroj]

Velké skladovací areály jsou vybaveny příslušnou skladovací a manipulační technikou a to jak uvnitř skladu tak při naskladňování zboží (příjmu zboží ke skladování) tak při jeho vyskladňování (výdeji zboží). Pro tyto účely bývají sklady vybaveny nakládkovými a vykládkovými rampami, jenž usnadňují a urychlují vykládku i nakládku zboží na nákladní automobily, popřípadě železniční nákladní vagóny.

Speciální sklady[editovat | editovat zdroj]

Speciální sklady se používají zejména v chemickém průmyslu při skladování výbušných, snadno hořlavých či zdraví člověka ohrožujících materiálů, při skladování výbušnin, trhavin a vojenské munice, dále též při skladování radioaktivních materiálů apod. Pro skladování podobných látek a předmětů platí zvláštní právní normy, předpisy a nařízení, kterými je povinen se provozovatel příslušného skladu řídit.

Slova podobného významu[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]