Tibor Andrašovan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tibor Andrašovan
Narození 3. dubna 1917
Slovenská Ľupča
Úmrtí 14. června 2001 (ve věku 84 let)
Bratislava
Ocenění zasloužilý umělec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Tibor Andrašovan (3. dubna 1917, Slovenská Ľupča, Uhersko14. června 2001, Bratislava, Slovensko) byl slovenský hudební skladatel a dirigent.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil sa 3. dubna 1917 jako jeden z devíti dětí kováře ve Slovenské Ľupči. V roce 1920 se rodina přestěhovala do Banské Bystrice a otec změnil svoje povolání na řezníka. Využil konjunkturu a velmi zbohatl. V roce 1928 ho ale postihla hospodářská krize a přišel o celý majetek. V zoufalství spáchal sebevraždu. V důsledku této situace sa Tibor Andrašovan už ve svém 15. roce života musel sám živit tak, že při studiu ve škole hrával jako klavírista v tanečních školách, kavárnách a v době prázdnin i po barech. Zúčastnil se Slovenského národního povstání. Po válce, v době svého působení v Bratislavě, vystupoval jako hudebník na mnoha schůzích a manifestacích Komunistické strany Slovenska.

Dne 25. června 1949 se oženil ve Varně v Bulharsku. Jeho manželkou se stala Bulharka Ivanka Dimitrova Stoičkova.

Zemřel v Bratislavě 14. června 2001. Je pochován v Bratislavě na hřbitově v Slávičom údolí.

Studia[editovat | editovat zdroj]

V roce 1937 odmaturoval na Učitelském ústavu v Banské Bystrici. V letech 19371941 studoval na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, obor hudební věda, kde získal aprobaci pedagoga pro učitelské akademie. Od roku 1940 do 1945 byl současně i studentem Konzervatoře v Bratislavě, studoval zde skladbu u profesora Eugena Suchoně, a dirigování u Josefa Vincourka a Kornela Schimpla. V roce 1947 konzervatoř absolvoval. V době svých posledních prázdnin byl na kurzu mistrovské školy v Praze. V roce 1945 absolvoval kurzy orchestrálního dirigování u Pavla Dědečka a sborového dirigování u Miroslava Doležila v Praze. Současně studoval na Filosofické fakultě Karlovy univerzity u profesora Zdeňka Nejedlého a Josefa Huttery.

Působení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1937, prakticky ihned po maturitě, se stal učitelem v Mýtě pod Ďumbierem. Přitom ale studoval hudbu. Po absolvování Filosofické fakulty UK od 1. září 1941 nastoupil jako středoškolský profesor na Učitelské akademii v Modře a od roku 1944 působil jako státní profesor na Učitelské akademii v Bratislavě až do 31. srpna 1946. V době Slovenského národního povstání pracoval ve „Svobodném slovenském vysílači v Banské Bystrici“ a to až do potlačenípovstání. Po zákazu činnosti vysílače utekl do hor. Po skončení druhé světové války se usadil v Bratislavě, kde byl pověřen zestátnit „Uršulínský cirkevní učitelský ústav v Bratislavě“. Tuto úlohu splnil.

Od 1. září 1946 působil jako korepetitor a kapelník scénické hudby ve Slovenském národním divadle, až do 31. srpna 1947. Mezitím v době od 1. října 1946 až do 31. prosince 1946, vykonával vojenskou službu. Do funkce dramaturga opery Slovenského národního divadla v Bratislavě nastoupil 1. března 1951. Tuto funkci vykonával do 31. srpna 1951, a potom opětovně od ledna 1952. V letech 19551957 byl uměleckým ředitelem Slovenského lidového uměleckého kolektivu. Potom v letech 19571968 působil jako umělec ve svobodném povolání. Uměleckým ředitelem Slovenského lidového uměleckého kolektivu se stal opět v letech 19681972 a od 1972 účinkoval znova jako umělec ve svobodném povolání.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Tibor Andrašovan je pokládán za zakladatele slovenské baletní tvorby. Byl autorem oper, filmové a scénické hudby, sborové a symfonické hudby, skladeb pro slovenské soubory. Známé jsou jeho úpravy lidových písní.

Napsal hudbu k filmu „Rodná zem“, a též k filmu „1.máj“, který byl věnován jako dar k IX. Sjezdu Komunistické strany. Jeho dílem je i hudba k baletu „Píseň míru“, který byl v repertoáru Slovenského národního divadla. V roce 1949 dostal národní cenu za filmovou kompozici „Píseň strojů“.

Z jeho další tvorby[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tibor Andrašovan na slovenské Wikipedii.