Vysílač
Vysílač je technické zařízení, které vysílá signál určený k bezdrátovému přenosu informace. Ten je na druhé straně soustavy přijímán a zpracován přijímačem signálu. Vysílač spolu s přijímačem tvoří komplementární části radiokomunikační sdělovací soustavy pro bezdrátový přenos informací. Signál je vysílán ve formě elektromagnetických vln, na který je užitečná informace namodulována.[1] Modulace může být analogová (frekvenční FM, amplitudová AM, fázová PM)[2] nebo digitální.[3] Pro vysílání je využíváno široké spektrum frekvencí zahrnující rádiové vlny a mikrovlny, řádově od desítek kHz do stovek THz. Vyzářený výkon se liší podle účelu vysílání od mW až po MW.[4][5]
Běžně je označována jako vysílač zpravidla dominantní stavba, věž nebo stožár, na kterých jsou umístěny vysílací antény. Jedny z největších a nejvyšších staveb jsou radiotelevizní vysílače, určené k šíření rozhlasových a televizních programů.[6][7]



Vysílače dle umístění
[editovat | editovat zdroj]Samotný vysílač může být umístěn přímo ve věži, například Ještěd, ale častěji bývá umístěn v samostatném objektu v bezprostřední blízkosti věže či stožáru s anténami, např. Žižkovský vysílač.[8] Jako vysílací anténa může sloužit i samotný stožár. Příkladem mohou být Liblice – vysílač s dvojicí stožárů vysokých 355 m je nejvyšší stavbou Česka nebo podobně 340 m vysoký kotvený stožár Kojál ležící 25 km severovýchodně od Brna.
Stožár s vysílacími anténami bývá umístěný i na mrakodrapu,[9] například na Empire State Building v USA nebo Burj Khalifa ve Spojených arabských emirátech. Menší a méně nápadné než radiotelevizní vysílače jsou anténní systémy vysílačů pro ostatní telekomunikační služby. Jsou to zejména základnové stanice buňkové sítě pro mobilní telefony BTS,[10] umístěné v terénu na samostatných stožárech nebo na rozhlednách a vysokých budovách. Podobné jsou i anténní systémy vysílačů dalších mikrovlnných spojů, používané pro nejrůznější účely (datové sítě, internet atd.). Mezi vysílače patří i všechny radiostanice (vysílačky) PMR, CB, radioamatérské, vojenské a další.
Dále je vysílač součástí všech typů dálkového ovládání. Zde už se využívají frekvence v patřící do infračerveného záření.[11]
Komponenty vysílače
[editovat | editovat zdroj]Vysílač lze základně rozdělit na generátor vysokofrekvenčního signálu, modulátor, anténní systémy a anténní stožáry nebo věže.[12]
- Generátor a modulátor– elektronické zařízení, které generuje vysokofrekvenční signál a moduluje na něj informaci určenou k přenosu.[1]
- Na vysílacím středisku je zpravidla umístěno několik vysílačů pro různé televizní kanály, vysílače pro několik FM rozhlasových stanic a vysílače pro další telekomunikační služby. Signály z vysílačů jsou do anténních systémů vedeny koaxiálními kabely. Pro frekvence nad 300 MHz se používají vlnovody.[13]
- Další zařízení jako záložní vysílač, sdružovače signálu, vzduchotechnika nebo záložní zdroj elektřiny bývá umístěno u paty věže nebo nízko nad zemí, kvůli vysoké hmotnosti.
- Anténní systém – bývá umístěn na věži, stožáru nebo na střeše výškové budovy. U menších a přenosných zařízení bývá vysílací anténa přímo součástí zařízení (např. radiostanice, mobilní telefon).
- Anténní stožár – věž nebo stožár, nejnápadnější a architektonicky výrazně provedená část vysílacího střediska. Vysílací antény mohou být umístěny i na jiném, dostatečně vysokém objektu.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b REICHL, Jaroslav; VŠETIČKA, Martin. Encyklopedie fyziky. fyzika.jreichl.com [online]. 2006 [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Analogové modulace. bes.spseol.cz [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Digitální a analogové signály a průběhy | Elektronické díly. Distributor a obchod online - Transfer Multisort Elektronik Česká republika. TME [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ KROPÁČEK, Roman. Seznam vysílačů. DAB+ Czech Republic [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Na nejvyšším místě v Česku: navštívili jsme vysílač Praděd ve výšce 1612 m [online]. 2023-06-29 [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ CHVÁTALOVÁ, Kateřina. Žižkovský vysílač? Jednoznačně je to stavba kontroverzní, říká její autor. Pražský deník. 2012-10-21. Dostupné online [cit. 2025-05-31].
- ↑ Libice, Krašov a Kojál – nejvyšší stavby v České republice. www.kudyznudy.cz [online]. kudyznudy.cz [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Před třiceti lety začala „na zkoušku“ vysílat Žižkovská věž. Dodnes je kontroverzní dominantou Prahy. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Vyšší bere: Souboj amerických mrakodrapů rozhodla anténa. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ BTS – Aldebaran Glossary. www.aldebaran.cz [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Bezdrátové dálkové ovládání. Časopis Světlo [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Fyzika 007 - Vysílač. www.fyzika007.cz [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
- ↑ Multimediální učebnice. www.radio.feec.vutbr.cz [online]. [cit. 2025-05-31]. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]Slovníkové heslo vysílač ve Wikislovníku