PEHA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PEHA
Katarína Knechtová, 2007
Základní informace
PůvodSlovensko Prešov, Slovensko
Žánrypop, rock
Aktivní roky1997 - 2008
VydavateléSony Music Bonton, nyní Universal Music
Webwww.pehaweb.sk
Současní členové
Karol Sivák
Marek Belanský
Juraj Ondko
Martin Migaš
Dřívější členové
Katarína Knechtová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PEHA je slovenská hudební skupina, která vznikla v roce 1997 v Prešově. Je jednou z nejpopulárnějších slovenských hudebních skupin poslední doby.[zdroj?] Texty pro skupinu píše, až na výjimky, Vlado Krausz. Zpěvačkou, spoluautorkou a autorkou hudby kapely je Katarína Knechtová. Manažer skupiny Petr Tureček působil ve skupině Peha v letech 2003 - 2008.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skupina PEHA se na slovenské scéně objevila v dubnu roku 1997. Její začátky jsou spojeny s vydavatelstvím Škvrna records. V roce 1998 byla podepsána smlouva s firmou Sony Music Bonton. V lednu roku 1999 vznikla a do rádií i televizí se dostala píseň Diaľkové ovládanie, která se stala po dva měsíce nejhranější písní na Slovensku. Dalším úspěšným singlem byla píseň To sa Ti len zdá a v září roku 1999 bylo vydáno první album Niečo sa chystá. V létě roku 2000 skupina koncertovala na turné se skupinou Nocadeň a po turné začala připravovat druhé album. To bylo vydáno až na jaře 2001 a nese název Krajinou. Pilotním singlem se stala písnička Hlava vinná, telo nevinné. V tomtéž roce dostala Katarína Knechtová ocenění Aurel 2001 v kategorii nejlepší zpěvačka. V roce 2003 bylo vydáno album Experiment, kde pilotním singlem byla skladba Naoko spím a velkou pozornost si vysloužily i zadumanější skladby Len tak ísť, Hypnotická nebo Slnečná balada. Na jaře roku 2004 kapela koncertovala v rámci turné se skupinou Chinaski. Další v pořadí již čtvrté řadové album bylo vydáno v roce 2005 už pod novým vydavatelstvím Universal Music a jeho název je Deň medzi nedeľou a pondelkom. Za toto album a úvodní singl Za tebou získala Peha 4 sošky Aurel 2005 v kategoriích nejlepší zpěvačka, nejlepší píseň, nejlepší album a nejlepší kapela. Na Slovensku bylo album za prodejnost oceněno Platinovou deskou a v Česku Zlatou deskou. V listopadu roku 2006 vyráží kapela na koncerty v rámci Rubikon tour se skupinou Kryštof. Tomuto turné předchází vydání retrospektivního alba Best Of u bývalého vydavatelství Sony BMG. Rubikon tour vrcholí 9.12.2006 koncertem v pražské T-Mobile aréně před více než 9000 diváků. Závěr roku 2006 je korunován výrazným přílivem českých fanoušků kapely. K tomu se navíc alba Deň medzi nedeľou a pondelkom a Best Of drží v prodejnosti v českých žebříčcích IFPI kolem 15. místa a skladba Spomaľ devět týdnů nepřetržitě vedla žebříček nejhranějších skladeb v českých rádiích.[zdroj?] Začátkem roku 2007 dosahovala prodejnost alba „Deň medzi nedeľou a pondelkom“ v českých zemích „triplatiny“, tedy přesahovala 30.000 prodaných kusů. Kapela vystupuje na slavnostním večeru k předávání hudebních cen TV Óčko v pražské Lucerně a vyhlášení hudebních cen časopisu Report v Plzni. V průběhu jara absolvovala PEHA turné po českých koncertních sálech s mimořádným diváckým ohlasem a to včetně pražského dvojkoncertu v Paláci Akropolis.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Objev roku 1999
  • Aurel 2001 pro nejlepší zpěvačku
  • Aurel 2005 pro nejlepší zpěvačku, nejlepší písničku – Za tebou, nejlepší album – Deň medzi nedeľou a pondelkom a nejlepší kapelu
  • Aurel 2006 pro nejlepší písničku – Spomal´
  • Slávik 2007 – 3. místo v kategorii skupina roku
  • Slávik 2007 – 2. místo v kategorii zpěvačka roku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]