Mlynica (přítok Popradu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mlynica
Potok Mlynica tekoucí do umělých nádrží (Jezírka lásky při Štrbském Plese)
Základní informace
Délka toku 22,5 km
Plocha povodí 79,6 km²
Průměrný průtok 0,67 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Prešovský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Visla, Dunajec, Poprad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mlynica je řeka ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Protéká západní částí okresu Poprad. Je dlouhá 22,5 km. Velikost povodí činí 79,6 km². Je tokem IV. řádu. Starší názvy jsou Lučivnianka nebo Malý Poprad.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Mlynické dolině, v oblasti Kozích ples v prostoru mezi vrcholy Štrbské Solisko (2301,8 m) a Satan (2421,5 m). Přibližně v nadmořské výšce 1900 m se objevuje jako povrchový tok. Na horním toku protéká dolinou na jih přes Pleso nad Skokom a pod ním vytváří přibližně 30 m vysoký vodopád Skok. V dolní části doliny se stáčí na jihovýchod. V oblasti osady Štrbské Pleso teče souběžně s řekou Poprad na levém břehu (cca 3 km) opět na jih, přičemž v období zvýšených průtoků odvádí do ní část vody svým původním korytem. Na místě rašeliniště pod Štrbským plesem vzniklo jeho zahrazením Nové Štrbské pleso, které shromažďuje průsaky z morény na jižním úbočí. Dál pokračuje Lučivnianskou dolinou, přičemž nejprve vytváří oblouk na východ a za samotou Stredný mlyn pokračuje na jihovýchod. Od soutoku se Štrbským potokem teče k ústí víceméně na východ. Má charakter bystřiny, vytváří početné prahy a koryto se zde často větví. Za obcí Lučivná, na dolním toku, se výrazněji vlní. Vlévá se zprava do Popradu na území města Svit v nadmořské výšce přibližně 730 m.

Geomorfologické celky[editovat | editovat zdroj]

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Protéká osady Štrbské Pleso, Nové Štrbské Pleso, okrajem Tatranské Štrby, samotou Stredný mlyn, osady Prostredný Mlyn a Valtierová, obec Lučivná a město Svit.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný roční průtok vody v ústí činí 0,67 m³/s, nejvyšší 50 m³/s a nejnižší 0,12 m³/s. Na začátku Mlynické doliny při ploše povodí 7,5 km² před oddělením původního ramene do Popradu je průměrný průtok 0,319 m³/s, maximální 30 m³/s a minimální 0,1 m³/s, přičemž minimum nastává během února a března a maximum v červnu.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Původně již v nadmořské výšce 1220 m.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mlynica (rieka) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]