Ťažký štít

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ťažký štít v Koruně Tater
Koruna Tater, Ťažký štít zcela vlevo
Koruna Tater, Ťažký štít zcela vlevo

Vrchol 2520 m n. m.
Prominence 35 m ↓ sedlo s Vysokou
Izolace 0,2 km → Vysoká
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Slovensko Slovensko
Pohoří Vysoké Tatry
Souřadnice
Ťažký štít
Ťažký štít
Prvovýstup 1904 E. Dubke a J. Franz st.
Hornina Žula
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ťažký štít (česky Těžký štít, polsky Ciężki Szczyt, maďarsky Róth Márton-csúcs, německy Martin-Róth-Spitze[1]), dříve oficiálně dosud stále zažitým, leč nesprávně vzniklým pojmenováním Český štít (polsky Czeski Szczyt) je hora s vrcholem v nadmořské výšce 2520 m n. m. ve Vysokých Tatrách na Slovensku.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Hora se nachází na hlavním hřebeni Vysokých Tater v masivu Vysoké. Od vrcholu Vysoké na východě jej odděluje štrbina pod Ťažkým štítom, od Rysů na severu pak sedlo Váha. Jihozápadním směrem vybíhá hřeben Dračí pazúriky spojující Ťažký štít a Kôpky. Západní, 220 m vysoká stěna spadá do doliny Pod Váhou, severovýchodní stěna do Ťažké doliny.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Do poloviny roku 2006 nesl oficiální jméno Český štít[2] (polsky i nadále Czeski Szczyt). Toto pojmenování vzniklo chybným porozuměním polského či goralského jména ze strany pruského topografa Albrechta Wilhelma von Sydow. Goralové totiž ve svém nářečí označovali tato těžko dostupná místa slovem "češká", "čežká", tedy "těžká". Sydow touto oblastí v roce 1827 cestoval a později vydal cestopis s mapou kde uvedl Ťažkou dolinu jako Böhmisches Tal. Toto se stalo podkladem dalších děl a zpětným překladem vznikla jména jako Český štít (nyní Ťažký štít, čes. Těžký štít), Česká dolina (nyní Ťažká dolina, čes. Těžká dolina), České pleso (nyní Ťažké pleso, čes. Těžké pleso) nebo Česká veža (nyní Ťažká veža, čes. Těžká věž). Podobné omyly v toponymech ve Vysokých Tatrách na pomezí polského, maďarského, německého a slovenského živlu jsou běžné[3] a mimo Ťažkého štítu je Slovenská republika neřeší.

Významné výstupy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ciężki Szczyt na polské Wikipedii.

  1. Arno Puškáš: Vysoké Tatry, Horolezecký sprievodca, Diel V, vydavateľstvo Šport, Bratislava, 1972
  2. Klub přátel Vysokých Tater - Článek o přejmenování Českého štítu. www.tatrys.cz [online]. [cit. 2009-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-08. 
  3. Ivan Bohuš: Omyly v názvosloví Vysokých Tater
  4. Severozápadní hřeben na Ťažký štít - horolezecký průvodce
  5. Normální cesta na Ťažký štít - turistický průvodce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]