Trpasličí pinč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trpasličí pinč
Trpasličí pinč
Trpasličí pinč
Základní informace
Země původu NěmeckoNěmecko Německo
Charakter energický, sebejistý
Využití domácí a společenský pes
Průměrný věk 12–14 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost 4–6 kg
Výška † 25–30 cm
Typ srsti krátká, hustá, rovná, lesklá
Barva černá s pálením, jelení červená až tmavě červeno hnědá
Klasifikace a standard
Plemenná skupina 185
Skupina FCI 2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
Sekce FCI 1: Pinčové a knírači
Podsekce FCI 1.1: Pinčové
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Trpasličí pinč je asi 300 let staré plemeno psa vyšlechtěné v Německu na hlídání a lov škůdců, zejména potkanů. FCI jej uznává ve skupině 2, v sekci 1 pod číslem 185.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Trpasličí pinč je zmenšeným obrazem německého pinče, bez stinných stránek, kterými by mohly být například velké oční bulvy v poměru k hlavě. Elegantní čtvercová postava je zřetelně viditelná díky krátké a hladké srsti. Má dlouhou lebku zakončenou černým nosem. Vysoko posazené uši jsou sklopeny do tvaru písmene V. Rovné přední a svalnaté zadní končetiny umožňují tomuto plemeni elegantní a plynulý pohyb, přičemž nejpřirozenější je pro něj klus. Poměr délky k výšce postavy by měl být co možná nejčtvercovější. Délka hlavy (měřeno od špičky nosu k týlu) odpovídá polovině délky horní linie těla (měřeno od kohoutku ke kořeni ocasu).

Temperament[editovat | editovat zdroj]

Přes svoji pověst bojácného malého psíka je trpasličí pinč plemeno houževnaté, energické, čilé, veselé, sebejisté a vyvážené povahy, vyžadující fyzickou a psychickou aktivitu.[zdroj?] Tyto kvality z něj dělají příjemného rodinného a společenského psa. Nedostatek pohybu a aktivity vede k problémům s chováním. Jeho temperamentu vyhovují různé kynologické sporty, jako jsou agility nebo dogdancing. Je přirozeně nebojácný a při správné motivaci je lehko cvičitelný. K cizím lidem se chová s přiměřenou nedůvěrou a při správném vedení se dobře snáší i s jinými domácími zvířaty. Jako pinč často přimkne k jedné osobě.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

Trpasličí pinč je jedno z mála malých plemen, které netrpí žádnými specifickými dědičnými chorobami. Vyhýbá se mu i pro jiná malá plemena typická luxace pately.[zdroj?]