Bullmastif

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bullmastif
Dog Bullmastiff 600.jpg

Bullmastif

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 49,9–59 kg
feny: 41–49,9 kg
výška † psi: 63,5–68,5 cm
feny: 61–66 cm
barva žíhaná
žlutohnědá
červená
písková
Klasifikace a standard
skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 2.1: Typ mastif
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Bulmastif se dříve používal jako hlídač. Při jeho šlechtění byl dán důraz na to, aby byl pes ve výsledku vytrvalý, silný a rychlý. Postupem času se rozšířil do celého světa, avšak i když má mnohem více kladů než jeho protějšek rotvajler nikdy ho nepřekonal v míře oblíbenosti. Bulmastif se sice poměrně hůř vycvičí, svoje pány ale brání za všech okolností.

Historie bulmastifa[editovat | editovat zdroj]

Pes byl vyšlechtěn z anglického mastifa a buldoka za účelem strážce a musel být taky schopen pronásledovat pytláky. Jako plemeno byl uznán až v roce 1924.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Bulmastif má typickou buldočí hlavu - má převislé kratší uši, kůže je mezi a nad očima mírně svraštělá, jeho horní pysky jsou také převislé a nos je blízko očím. Ocas je tenký, u kořene silnější a sužuje se. Má velmi krátkou a tvrdou srst, o kterou není nutné pečovat. Krk je svalnatý a silný. Přední nohy jsou mohutné, pes zaujímá rovný postoj. Tlapy jsou zaoblené a mají černé drápy a polštářky.

Chování a nároky[editovat | editovat zdroj]

U bullmastifa je problémem jeho tvrdohlavost. Nepotřebuje ani tak výcvik, jako spíše důslednou výchovu. Proto se hodí spíše pro zkušené chovatele. Pokud je ale pes dobře vychován, je pánovi velmi oddán a je ochoten za něj položit život. Bullmastif miluje děti. Bezpečně pozná jejich rušnou hru od skutečného nebezpečí. Dobře vychovaný bullmastif snese bez mrknutí oka každý jejich výstřelek nebo popotahování (např. za uši). Pokud by ovšem dětem chtěl někdo ublížit, nemilosrdně zakročí. Může žít i ve městě, má však rád dostatek pohybu. Je to velmi dobrý hlídač. Je vhodný do chladného i teplého podnebí. Jako hlídač a společník je velmi oblíbený.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Emma Ester Sweet Dogs life žije v Legendary Hills chovatelské stanici bullmastifů
Burn DA Bridge Legendary Hills Vítězka Evropské výstavy Brno 2014 , handler Jitka Svobodová