Bullmastif

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bulmastif
Dog Bullmastiff 600.jpg

Bulmastif

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 49–59 kg />feny: 41–49 kg
výška † psi: 64-69 cm />feny: 61–66 cm
barva žíhaná
žlutohnědá
červená
písková
Klasifikace a standard
skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 2.1: Typ mastif
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Bulmastif se dříve používal jako hlídač. Při jeho šlechtění byl dán důraz na to, aby byl pes ve výsledku vytrvalý, silný a rychlý. Postupem času se rozšířil do celého světa, avšak i když má mnohem více kladů než jeho protějšek rotvajler nikdy ho nepřekonal v míře oblíbenosti. Bulmastif se sice poměrně hůř vycvičí, svoje pány ale brání za všech okolností.

Historie bulmastifa[editovat | editovat zdroj]

Pes byl vyšlechtěn z Anglického mastifa a Anglického buldoka za účelem strážce a musel být taky schopen pronásledovat pytláky. Jako plemeno byl uznán až v roce 1924.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Bulmastif má typickou buldočí hlavu, má převislé kratší uši a nad očima mírně svraštělá. Jeho horní pysky jsou také převislé a nos je blízko očím. Tmavé, středně velké oči mají živý, inteligentní výraz. Hluboký a široký čenich zabírá zhruba třetinu délky hlavy. Ocas je tenký, u kořene silnější a sužuje se. Má velmi krátkou a tvrdou srst, o kterou není nutné pečovat. Krk je svalnatý a silný. Přední nohy jsou mohutné, pes zaujímá rovný postoj. Rovné nohy se silnými kostmi mají středně velké tlapy s černými drápy, a polštářky které jsou tlusté a tuhé.


Chování a nároky[editovat | editovat zdroj]

U bulmastifa je problémem jeho tvrdohlavost. Nepotřebuje ani tak výcvik, jako spíše důslednou výchovu. Je příliš velký do rodiny s malými dětmi, potřebuje velkou zahradu nebo dvůr, rodině je však velmi oddaný. Potřebuje každodenní vycházku.Proto se hodí spíše pro zkušené chovatele. Svému pánovi je velmi oddán a je ochoten za něj položit život. Bulmastif miluje děti. Bezpečně pozná jejich rušnou hru od skutečného nebezpečí. Dobře vychovaný bulmastif snese bez mrknutí oka každý jejich výstřelek nebo popotahování (např. za uši). Pokud by ovšem dětem chtěl někdo ublížit, nemilosrdně zakročí. Může žít i ve městě, má však rád dostatek pohybu. Je to velmi dobrý hlídač. Je vhodný do chladného i teplého podnebí. Jako hlídač a společník je velmi oblíbený.

--Zdravotní problémy-- Dysplazie kyčelního kloubu, snížená činnost štítné žlázy, rakovina mízních uzlin, jako většina velkých psů se zřídka dožívá více než 10 let. Chovná zvířata musí být vyšetřena na dysplazii kyčelního kloubu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Emma Ester Sweet Dogs life žije v Legendary Hills chovatelské stanici bullmastifů
Burn DA Bridge Legendary Hills Vítězka Evropské výstavy Brno 2014 , handler Jitka Svobodová