Holandský pinč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Holandský pinč
Dospělý holandský pinč
Dospělý holandský pinč
Základní informace
Země původuNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
VyužitíSpolečenský pes
Průměrný věk14 až 15 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost7 – 11 kg
Výška †35 – 42 cm
Barvažlutá
plavá
krémová
Klasifikace a standard
Skupina FCIPinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCIPinčové a knírači
ČMKUstandard
† výška uváděna v kohoutku

Holandský pinč (nizozemsky: Hollandse Smoushond, anglicky: Dutch Smoushond) je malé nizozemské psí plemeno, které vzhledem může připomínat voříška. I přesto se jedná o plemeno uznané Mezinárodní kynologickou federací (FCI) a to ve skupině druhé, pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, a sekci pinčové a knírači. Oficiální používaná zkratka je HP a číslo standardu je 308.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Border teriéři byli kříženi s holandskými pinči při procesu jejich znovuvytvoření

Holandský pinč pochází, jak již název napovídá, z Nizozemska. Existuje více verzí, které pojednávají o zrodu plemene, avšak nejčastěji se jako doba zrodu těchto psů uvádí 18. nebo 19. století. Již v polovině 19. století byl holandský pinč mezi Nizozemci velmi oblíbený. Původním využitím těchto psů, podobně jako u kníračů, bylo hlídání stájí a chytání hlodavců. Pravděpodobným předkem holandských pinčů byli němečtí drsnosrstí chrti,[1] které do Amsterdamu přivezl holandský podnikatel Abras.[2] Již roku 1905 byl založen Smoushondenclub (volně přeloženo jako Klub holandského pinče) a to především proto, aby klub sjednotil čistokrevné jedince, jelikož plemeno pomalu vymíralo. Toho roku byl vytvořen i první standard a to hrabětem z Bylandt Messrsem a kynology Woltmanem Elpersen a Seegersem.[3] Nakonec, během druhé světové války, plemeno téměř vyhynulo.[4] Roku 1973 se skupinka chovatelů rozhodla plemeno obnovit a vzkřísit ze zbývajících jedinců, kterých bylo po celém Nizozemsku poskrovnu. I kvůli malému počtu psů, kteří nebyli ani čistokrevní, probíhalo křížení s border teriéry. Jeden člověk z této skupiny, Barkman van de Vill, se mezi nizozemskými kynology proslavil právě díky úspěšné obnově plemene.[2][5] Roku 1996 nizozemský umělec Rien Poortvliet namalovat ilustraci do knihy s holandskými pinči.

Obecně se jedná o vzácné psí plemeno, které bylo krátkou dobu v Česku k vidění, avšak k roku 2016 není registrována žádná chovatelská stanice.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Holandský pinč je malý, svalnatý a kvadraticky stavěný pes. Tito psi jsou kompaktní, houževnatí, s ideální kohoutkovou výškou stejnou, jako je délka hřbetu. Srst je charakteristickým znakem plemene; drátovitá, rovná, na dotek drsná a rozcuchaná. Chlupy jsou dlouhé okolo 5 až 6 cm a zbarveny jsou v různých odstínech žluté, od plavé až po krémovou. Srst má podsadu. Může se stát, že obočí psa přeroste do takové délky, že bude zakrývat oči, což je nutné odstranit a předejít tak zdravotním potížím psa. Hmotnost se dle standardu FCI pohybuje od 7 do 11 kg. Kohoutková výška psů (samců) je 37 až 42 cm, u fen je to pouze 35 až 40 cm.

Hlava holandských pinčů je široká s výrazným stopem. Právě hlava je dle standardu nejtypičtějším znakem plemene. Lebka široká, mírně klenutá. Uši jsou nasazené poměrně vysoko, klopené a natočené vpřed. Oči jsou velké, kulaté, ideálně posazené a s tmavě hnědými duhovkami. Mají přátelský a hravý výraz. Nosní houba černá s širokými otvory. Zuby jsou silné, preferuje se nůžkový skus, avšak klešťový skus se taktéž toleruje. Pysky přiléhavé. Krk je krátký, úzký a dobře osvalený. Je harmonicky nasazený na středně dlouhý a úzký hřbet. Žebra jsou dobře klenutá, záď mírně spáditá, břicho vtažené. ocas je krátký, nošený v rovně hřbetní linie nebo nad ní, avšak nikdy ne stočený jako je to například u špiců. Nohy jsou přiměřeně dlouhé, zakončené kulatými tlapkami s černými drápky. Tolerovány jsou ale i světlé drápy.[3]

Chov[editovat | editovat zdroj]

Holandský pinč je hravý, aktivní a houževnatý pes s vyvinutými loveckými pudy. Jsou to veselí a přátelští psi, kteří se hodí i do rodiny s dětmi. Samotné děti jim nevadí, naopak, jejich hry snáší dobře. Rodině jsou oddaní a změnu těžko snášejí. Vycházejí dobře i s ostatními zvířaty.[1] K cizím lidem se chovají rezervovaně a dobře ohlídají i dům, přestože nejsou příliš hlídačsky založení.[1][4]

Holandští pinčové jsou poměrně nenároční psi. Jejich srst je bezúdržbová; má samočistící schopnost a navíc není nutné ji příliš často česat ani mýt. Pouze v případě přerostlých chlupů, obzvláště v obočí, uších a mezi polštářky na tlapkách, je nutné je ostřihat. Co se pohybu týče, pak se pes přizpůsobí životnímu stylu majitele, avšak v základě se jedná o aktivní a hravé psí plemeno, které pohyb a hry baví. Díky mrštnosti a pohyblivosti se hodí pro psí sporty jako je agility nebo tanec se psem. Drápky je potřeba stříhat pouze v případě, že si je pes neobrušuje o chodníky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dutch Smoushond na anglické Wikipedii.

  1. a b c Holandský pinč [online]. Pejskař [cit. 2016-04-22]. Dostupné online. 
  2. a b Holandský pinč (Hollandse Smoushond) [online]. Celý svět [cit. 2016-04-22]. Dostupné online. 
  3. a b Standard FCI č. 308
  4. a b FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 5. vyd. Bratislava: Slovart, 2012. 409 s. ISBN 978-80-7391-481-3. S. 287. 
  5. SMEJKALOVÁ, Zuzana. Holandský pinč [online]. Můj pes, 2007-09-14 [cit. 2016-04-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]