Přeskočit na obsah

Americký buldok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Americký buldok
Základní informace
Země původuUSAUSA USA
Tělesná charakteristika
Hmotnost30 – 61 kg
Výška*43 – 71 cm
Barvaalespoň 50 % bílých ploch, skvrny libovolného odstínu žíhání nebo hnědé (pálená, červená, žlutá, plavá atd.)
Klasifikace a standard
Skupina FCIN - FCI neuznaná plemena
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
* výška uváděna v kohoutku

Americký buldok je psí plemeno vyšlechtěné převážně k býčím zápasům. Postupným šlechtěním se z buldoků stali přátelští psi chovaní převážně k výstavním účelům.

Americký buldok je silný, atletický, mohutný pes střední velikosti. Jeho pohyb je lehký, dynamický a účelný, působí dojmem rychlosti, síly a hbitosti. Je i inteligentní a zvědavý. Je neohrožený a nebojácný, aniž by jevil známky zbytečného nepřátelství nebo dokonce přehnané agresivity. První dojem, kterým by měl na člověka zapůsobit, je dojem velmi velkého, atletického buldoka a ne silného teriéra. Americký buldok nemá dlouhé chlupy, takže péče o jeho srst není náročná a je vhodný i pro alergiky. Je to čilý pes, který může být i v bytě. Vhodný je především ke starším než mladším dětem. Jakožto silný a sebevědomý pes potřebuje dobré vedení zkušeného chovatele, jinak se může stát problémový a nebezpečný. Dožít se může až 16 let, obvykle 10–12 let.

Historie plemene se datuje do roku 1630, kdy byl vyšlechtěn na objednávku ze St. Sebastienu ve Španělsku. Požadavkem bylo, aby měl buldok velmi hluboký hrudník a mohl se dostatečně přitisknout k zemi a byl tak chráněn před rohy zuřících býků. Přitisknout se břichem, zakousnout a nemilosrdně držet, to byly úkoly, které musel buldok plnit a pro které byl po mnoho psích generací šlechtěn. Slovo bulldog se používalo v 17. století pro psy určené k lovu kanců. Takový pes byl ochotný pro ochranu svého pána i zemřít.

Původ amerického buldoka je nejspíše v anglickém bullovi, který se používal jako návnada při lovu medvědů. Tato praktika anglických řezníků se však dostala mimo zákon. V 17. a 18. století se spolu s anglickými emigranty stěhovali i jejich psi do USA, kde měli hlídat stáda, dům a lovit. V tvrdých podmínkách přežívali jen ti nejsilnější psi a plemeno se tak postupně zušlechťovalo. Dnes se pyšní svou dlouhověkostí a výbornými vlastnostmi při hlídání statků i jako dobří společníci. V Americe se tak stali doslova legendou a velice populárním a rozšířeným plemenem. Buldok se dostal dokonce i do znaku U.S. námořnictva.

Přestože je buldok silné a poměrně houževnaté plemeno, i u něho se mohou objevit některá geneticky podmíněná onemocnění. Na prvním místě jsou problémy s pohybovým aparátem, a to konkrétně dyspalazie kyčelního i loketního kloubu. Na první zmiňovanou – DKK je povinné vyšetření při uchovnění, takže je doporučováno vybírat jedince po zdravých rodičích, případně hlouběji v rodokmenu. Zejména v období růstu je velmi vhodné podávat kloubní výživu, přičemž lze s tímto pokračovat i v dospělosti.

Pokud je pes bílý, může se u něj objevit hluchota, proto se u takových jedinců provádí vyšetření, aby se zjistilo, jak na tom jsou. Na problémy jsou náchylné i oči, vyskytnout se může entropium (vchlípení očního víčka) i ektropium (otevřené oko, které vzniká oddálením víčka od bulvy).

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Buldok je nyní chován pro svůj vzhled a ladný pohyb hlavně pro výstavní účely. Pro toto musí dosahovat váhy alespoň 37 kg u psů a 27 kg u fen. Stejně jako u jiných plemen není možné přihlásit jedince narozené po roce 1990, kteří mají kupírované uši či ocas . V USA je dnes stále využíván jako pracovní plemeno při práci s dobytkem, jako hlídač, ale i lovec kanců nebo mývalů.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]