Mops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mops
Typický jedinec plemene mops
Typický jedinec plemene mops
Základní informace
Země původutibetská exilová vládatibetská exilová vláda tibetská exilová vláda
Tělesná charakteristika
Hmotnost6,3 – 8,1 kg (14 - 18 lbs)
Tělesný rámechlava: velká, kulatá, ne ve tvaru jablka
tělo: krátké a podsadité
Barvastříbrná
apricot
plavá
černá
Klasifikace a standard
Skupina FCI9 - Společenská plemena
Sekce FCI11 - Malí molossoidní psi
Podsekce FCIbez pracovní zkoušky
FCIstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Mops je staré psí plemeno malého vzrůstu původem z Dálného východu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Tato miniatura mastifa z Dálného východu vznikla asi v období 1700 př. n. l., pravděpodobně z Číny nebo Tibetu.[1] Předchůdci mopse byli společníky buddhistických lámů. Do Holandska byli dovezeni v 16. století námořníky holandské Východoindické společnosti a stali se na téměř tři sta let společníky šlechticů a králů. O rozšíření tohoto plemene se zasloužil šlechtický rod Viléma Oranžského, jehož mopsi zachránili před atentátem.[2] Ve 20. století zájem o ně opadl,[2] ale nyní opět stoupá. Dalším panovníkem, který mopse proslavil, byla anglická královna Viktorie.[2]

Clara the pug (2009).jpg

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Mops má zdánlivě mrzutý vzhled, ale je to přítulný pes. Toto odvážné plemeno je bojovné, soběstačné, neobyčejně tvrdé a přizpůsobivé. Jeho statné tělo, plochý obličej a nemžikající pohled naznačují silnou osobnost. Ačkoliv je to cílevědomý a silný psík, jen zřídka bývá agresivní. Jeho přítulnost k lidské rodině z něj činí ceněného a příjemného společníka. Je to hodný pes, je i velice klidný. Mops je přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je roztomile hravý, čilý a veselý. Je to povahou šťastný a veselý pejsek.

Black pug.jpg

Základní péče[editovat | editovat zdroj]

Pro toto plemeno je charakteristická citová závislost na člověku, vyžaduje intenzivní, pokud možno i fyzický kontakt s majitelem, jemuž je bezmezně oddán. Výchova mopse není složitá, je potřeba jen hlídat, aby nebyl přespříliš rozmazlován. Je to klidné plemeno s vyrovnanou povahou a bez obvyklých zlozvyků.

Psi tohoto plemena se však potýkají s očními problémy, například zánětem rohovky; mohou také mít sklon k obezitě, která může způsobit další zdravotní komplikace. Mops také obvykle funí a chrápe. Protože má zkrácený čenich, má toto plemeno sklon k dýchacím obtížím a nesnáší přílišné horko.

Mops se průměrně dožívá 13 až 15 let. Srst má jemnou, hladkou, měkkou a lesklou; nikdy se nevlní. Zbarvením je stříbrný, plavý, meruňkový nebo černý. Mops může mít tzv. „úhoří pruh“, který probíhá až ke kořenu ocasu. Váží okolo 8 až 12 kg.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]