Psí bouda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dřevěná psí bouda i s jejím obyvatelem

Psí bouda je nejčastěji dřevěná malá stavba, která slouží jako příbytek pro psa. Má za účel ho chránit před nepřízní počasí a poskytnout mu místo, kde může nerušeně spát. Bouda by měla být zateplená, aby si pes dokázal vytvořit teplo při nízkých teplotách. Velikost boudy se odvíjí od velikosti psa, důležitá je především výška psa v kohoutku a výška sedícího psa měřená od vrcholku hlavy k zemi. Z těchto údajů lze vypočítat minimální vnitřní rozměry psí boudy.

Na každý centimetr výšky psa připadá zhruba 91,5 cm² plochy. Například pes měřící v kohoutku 60 cm potřebuje prostor na spaní o minimální rozloze 5486 cm². Výšku vnitřních rozměrů boudy se stanoví z výšky sedícího psa a přičte 3 – 5 cm. Například pes o výšce 60 cm bude mít přibližnou výšku v sedě 68 cm. Přidá se tedy 5 cm a výška prostoru na spaní by měla být 73 cm. Celková výška boudy potom bude 90 cm.[1]

Bouda by měla stát na nožkách, aby do ní nestoupala vlhkost. Pokud je bouda vybavena předsíní, tak ta by měla být odjímatelná pro lepší čištění a větší komfort v létě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Building a Doghouse [online]. Kitchener-Waterloo Humane Society, [cit. 2012-03-15]. [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]