Psí bouda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pes v boudě
Dřevěná psí bouda i s jejím obyvatelem

Psí bouda je nejčastěji dřevěná malá budova, která slouží jako příbytek pro psa. Má za účel ho chránit před nepřízní počasí a poskytnout mu místo, kde může nerušeně spát. Nejdůležitější ze všeho je správně zvolit velikost boudy. Když bude malá, pes se v ní bude cítit stísněně. Když bude naopak moc velká, pes si ji dobře nezadýchá a bude mu zima. Velikost boudy se odvíjí od velikosti psa, důležitá je především výška psa v kohoutku a výška sedícího psa měřená od vrcholku hlavy k zemi. Z těchto údajů lze vypočítat minimální vnitřní rozměry psí boudy.

Na každý centimetr výšky psa připadá zhruba 91,5 cm² plochy. Například pes měřící v kohoutku 60 cm potřebuje prostor na spaní o minimální rozloze 5486 cm². Výšku vnitřních rozměrů boudy se stanoví z výšky sedícího psa a přičte 3 – 5 cm. Například pes o výšce 60 cm bude mít přibližnou výšku v sedě 68 cm. Přidá se tedy 5 cm a výška prostoru na spaní by měla být 73 cm. Celková výška boudy potom bude 90 cm.[1]

Psí bouda by měla stát na podsadě nebo nožkách, aby do ní od země nestoupala vlhkost a měla by být dostatečně zateplená a to ideálně ze všech stran. Izolační vrstva by měla mít tloušťku ideálně 5 cm. Je možné vybavit boudu pro psa vytápěním. Pokud je bouda vybavena předsíní, tak ta by měla být odnímatelná pro lepší čištění a větší komfort v létě. Umístíme ji na chráněné místo do polostínu, tak aby nestála v průvanu nebo na celodenním přímém slunci.

Pro nátěr psí boudy je potřeba používat netoxické barvy a nátěr opakovat přibližně každé tři roky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Building a Doghouse [online]. Kitchener-Waterloo Humane Society [cit. 2012-03-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-26. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]