Mark Rothko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mark Rothko
Narození 25. září 1903
Daugavpils
Úmrtí 25. února 1970 (ve věku 66 let)
New York
Místo odpočinku East Marion
Alma mater Yaleova univerzita (do 1921)
Lincoln High School (do 1921)
Art Students League of New York
Povolání malíř a vysokoškolský pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rothkova kaple v Houstonu

Mark Rothko (25. září 1903 v Daugavpils25. února 1970 v New Yorku) byl americký malíř lotyšského původu. Narodil se v dnešním Lotyšsku v židovské rodině jako Marcus Rothkowitz. Jeho malby jsou převážně abstraktní, Rothko byl průkopník tzv. malířství barevných ploch. Jeho dílo je označováno jako abstraktní expresionismus.

V Lotyšsku byl vychováván v prostředí ortodoxního židovství. Posléze se celá rodina přestěhovala do Ameriky, kde Rothko začal studovat Yale University, ovšem záhy v ní skončil a začal se věnovat studiu malby na Art Students League of New York, kde poté vyučoval až do roku 1952. Jeho první díla mají ještě reálný základ a expresivní vyznění (30. léta), ale vývojem přes surrealismus se postupně odpoutávají k čistému kladení barevných ploch bez jakýchkoli symbolů.

Jeho obraz "Oranžová, žlutá, červená" se 8. 5. 2012 prodal za 87 miliónů dolarů, čímž se stal do té doby nejdražším prodaným obrazem vytvořeným po 2. sv. válce.

25. února 1970 byl nalezen ležící ve svém bytě v New Yorku, který byl plný krve. Spáchal sebevraždu, když si pořezal ruce břitvou a pozdější pitva odhalila i předávkování antidepresivy. Bylo mu 66 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]