Ronald L. Rivest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ronald L. Rivest
Corradem Giustozzi a Ron Rivest, 1999
Corradem Giustozzi a Ron Rivest, 1999
Narození 1947 (68–69 let)
New York
Alma mater Stanfordova univerzita
Yaleova univerzita
Povolání matematik, kryptolog, informatik a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatel Massachusettský technologický institut
Ocenění Paris Kanellakis Award (1996)
Turingova cena (2002)
Marconiho cena
Web people.csail.mit.edu/rivest/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronald Lorin Rivest (* 6. května 1947 Shenectady, USA) patří k předním světovým odborníkům v oblasti kryptografie. V současné době působí jako profesor informatiky na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v ústavu Informatiky a umělé inteligence.

Svá vysokoškolská studia absolvoval na univerzitě v Yale a na Stanfordově univerzitě. V Yale absolvoval bakalářské studium v oboru matematika, ve Stanfordu získal titul Ph.D. v oboru informatika.

Nejvýznamnějších výsledků ve svém oboru dosáhl v oblasti asymetrického šifrování. Společně s Adi Shamirem a Lenem Adlemanem vytvořil veřejný klíč, označovaný jako RSA kódování. Za tento objev získal v roce 2002 Turingovu cenu.

Zabývá se i symetrickým šifrováním. Je autorem algoritmů RC2, RC4, RC5 a spoluautorem algoritmu RC6. Písmena „RC“ označují termín „Rivest Cipher“ (Rivestova šifra) nebo „Ron’s Code“ (Ronův kód). (Poznámka: Algoritmus RC3 byl prolomen během tvorby RSA šifrování, RC1 zůstal pouze u nepublikované verze.) Rivest také vytvořil kryptografické hashovací funkce MD2, MD4 a MD5. V roce 2006 představil inovovaný elektronický volební systém (označovaný termínem ThreeBallot), který nezávisí pouze na šifrování, ale i na jiných algoritmech.

Mimo svého působení na Massachusettském technologickém institutu je členem Národní akademie strojírenství, Akademie věd, komise EAC (Election Assistance Commission) a dalších vědeckých institucí. Patří mezi nejvýznamnější vědce ve svém oboru, o čemž svědčí mj. i čestný doktorát udělený na univerzitě v Římě.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]