Skull and Bones

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo S&B

Skull and Bones (česky Lebka a kosti) je tajný spolek na Yaleově univerzitě ve Spojených státech. Byl založen na půdě univerzity roku 1832 americkým obchodníkem, pedagogem a politikem Williamem Huntingtonem Russellem, jehož předkem byl Noadiah Russell, spoluzakladatel univerzity. Členem spolku se může stát pouze student čtvrtého ročníku navržený již stávajícím členem. Členové této skupiny často pocházejí z prominentních rodin, velmi často jde o potomky politiků či jiných vlivných osobností. Není bez zajímavosti, že členy klubu byli v minulosti například bývalí američtí prezidenti William Howard Taft, George H. W. Bush či jeho syn George W. Bush[1]. Klub každoročně přijímá 15 členů, členové jsou nazýváni "bonesmen". Nejposvátnějším místem klubu je budova nazývaná "Hrobka" (Tomb) v New Haven, Connecticut, stavba nemá okna a pochází z roku 1856.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Spolu s Russellem spolek zakládal i Alphonso Taft, otec již zmíněného prezidenta W. H. Tafta (ten před svým vstupem do prezidentského úřadu působil na Yaleově univerzitě také jako profesor). A. Taft byl Russellovým spolužákem na právnické fakultě Yaleu (školní rok 183233) a nejspíš i jeho přítelem. Společně s nimi u vzniku klubu byli i Frederick E. Mather, Phineas T. Miller a George I. Wood.

Název Skull and Bones pravděpodobně pochází z tradice věšet si na dveře kaple v kampusu, kde se zpočátku klub scházel, lebku a dvě zkřížené kosti na znamení, že si nepřejí být rušeni. Lebka a zkřížené kosti měly původně znamenat řád smrti, či jednoduše řád.

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Russell měl řád založit po návratu z Evropy, kde se údajně setkal s bavorskými ilumináty. Ti mu prý vnukli myšlenku založit podobnou organizaci i v USA. Tato teorie má co do činění s další, tvrdící, že ilumináti již od svého vzniku mají jediný cíl – ničím nerušenou světovládu. Na váze tomuto názoru přidává fakt, že by se tímto způsobem vliv iluminátů rozšířil i za hranice Evropy.

Existuje zde také teorie o tom, že existuje jakési pojítko mezi tímto spolkem a nacismem. Prescott Bush, otec George H. W. Bushe, děd George W. Bushe a též člen Skull and Bones, byl před i po své smrti (1972) terčem několika spekulací, týkajících se jeho spojení s nacistickým německem a Adolfem Hitlerem.[2] Nasvědčuje tomu také číslo 322, které má odkazovat k nacismu. S tímto číslem jsou právě v souvislosti s S&B ale spojeny také další teorie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Skull_and_Bones_members Seznam členů S&B na anglické wikipedii
  2. http://www.guardian.co.uk/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar (anglicky) http://blisty.cz/art/40689.html (česky) http://news.branyvnimani.cz/?article_id=8665 (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]