Harry Nyquist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Harry Theodor Nyquist [čti nʏ:kvɪst] (7. února 1889, Stora Kil, Švédsko4. dubna 1976 Harligen, Texas, USA) byl významný americký informatik a fyzik švédského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Stora Kil ve Švédsku. Byl synem Lars Jonsson Nyqvist a Katrina Eriksdotter. Měl šest sourozenců. V roce 1907 emigroval do USA.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1912 byl přijat na University of North Dakota, kde vystudoval elektrotechniku. V roce 1917 získal titul Ph.D. z fyziky na Yalské univerzitě.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1917-1934 pracoval v AT&T v oddělení výzkumu a vývoje. Poté se společnost přeměnila na Bell Telephone Laboratories, kde pracoval až do odchodu do důchodu v roce 1954. V roce 1960 obdržel vyznamenání IRE Medal of Honor. V důchodu Nyquist žil v Pharr v Texasu, zemřel v Harligenu v Texasu.

Technické přínosy[editovat | editovat zdroj]

Jako inženýr v Bell Telephone Laboratories udělal významnou práci v telegrafii, stabilitě zpětnovazebních zesilovačů a vynálezech jako fax nebo televize a dalších komunikačních problémech. Pomáhal vytvořit první v fax, který byl patentován v roce 1924. V roce 1932 publikoval práci na téma stabilita zpětnovazebních zesilovačů. Nyquistovo kritérium stability je nyní známo z učebnic o teorii zpětné vazby.

Jeho teoretická práce se zabývala požadavky na šířku pásma pro přenos informací, které později využil Claude Shannon, vedla k pokrokům v teorii informace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]