AT&T

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Telefonní budka firmy AT&T

AT&T (angl American Telephone and Telegraph) (NYSET) je americká telekomunikační společnost.

AT&T byla zapsána na Newyorské burze (NYSE). Po určitou dobu byla největší telefonní společností na světě s největší kabelovou sítí. V jejich laboratořích (Bell Labs) se zrodil mimo jiné operační systém UNIX a jazyk C a C++.

Koule, která je logem firmy, byla vytvořena Saulem Bassem v roce 1983. Pojmenoval ji Hvězda smrti. Inspirací pro něj byla série filmů Hvězdné války.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost AT&T byla založena 3. března 1885, měla sloužit jako celostátní telefonická síť. Činnost začala AT&T v New Yorku. Sedm let poté se síť rozšířila do Chicaga a v roce 1915 do San Franciska. V roce 1927 bylo vytvořeno transatlantické spojení a používalo při tom rádio. Teprve v roce 1957 bylo vytvořeno kabelové spojení.

Od roku 1924 trvaly spory, které skončily 8. ledna 1982, po nichž byla AT&T uznána za monopol Ministerstvem spravedlnosti USA. 1. ledna 1984 se sedm regionálních společností oddělilo od původní a staly se neutrální (tzv. „Baby Bells“) a převzaly lokální telefonní linky. Jako důsledek toho spadla hodnota AT&T o 70 %.

V roce 1996 se AT&T vyznačovala svojí produkcí a technologii. Bellova Laboratoř založila novou společnosti – Lucent Technologies.

S poklesem mezinárodních telefonních rozhovorů, které nabízela AT&T, došlo k pádu na trhu. 27. ledna 2005 vydaly noviny New York Times zprávu, že SBC Communications, jedna z dceřiných společností, která vznikla v roce 1984, odkoupila AT&T za 16 miliard dolarů. Transakce se uskutečnila 18. listopadu 2005. Jelikož název společnosti AT&T byl v širokém povědomí veřejnosti, přejmenovala se firma SBC Communications na AT&T. V roce 2006 společnost odkoupila operátora Cingular a v roce 2007 pozvolna změnila název nově vzniklé společnosti na AT&T.

AT&T začala jako první na světě prodávat mobilní telefony iPhone od společnosti Apple. A to od 20. června 2007.

Zásluhy AT&T[editovat | editovat zdroj]

UNIX[editovat | editovat zdroj]

Z historického hlediska mají Bellovy laboratoře AT&T největší zásluhu na zrodu jednoho z nejrozšířenějších a nejdokonalejších počítačových operačních systémů, UNIXu. V 60. letech pracovaly AT&T společně s Massachusettským technologickým institutem a General Electric na vývoji operačního systému Multics. Protože tento operační systém měl mnoho nevýhod a byl těžkopádný, přišli dva pracovníci AT&T, Ken Thompson a Dennis Ritchie v roce 1969 s elegantnějším řešením, které nazvali Unics (později byl název změněn na Unix). Tento operační systém byl natolik podařený, že v jeho vývoji AT&T pokračovaly až do devadesátých let dvacátého století, do fáze SYSTEM V Release 4. Poté prodaly práva k UNIXu společnosti Novell.

Jazyk C[editovat | editovat zdroj]

Unix, který byl původně napsán v assembleru, později přepsal Dennis Ritchie do vyššího jazyka C, který k tomuto účelu vymyslel. Jazyk C vzniknul z předcházejícího jazyka B, jehož autorem byl Ken Thompson. Jazyk C, který koncem 60. let dvacátého století na půdě AT&T vznikl, je dodneška nejrozšířenějším nástrojem na programování operačních systémů a dalších aplikací.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku AT&T na polské Wikipedii. (úvodní odstavec a "Historie")