Alexander Graham Bell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexander Graham Bell
Alexander Graham Bell
Alexander Graham Bell
Narození 3. března 1847
Edinburgh, Skotsko
Úmrtí 2. srpna 1922 (ve věku 75 let)
Baddeck, Kanada
Příčina úmrtí Diabetes mellitus a perniciózní anémie
Alma mater Univerzita v Edinburghu
University College London
Royal High School
Zaměstnavatel Smithsonian Institution
Ocenění Hughesova medaile (1913)
Edisonova Medaile (1914)
National Aviation Hall of Fame
John Fritz Medal
Medaile Elliotta Cressona
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Mabel Gardiner Hubbard (od 1877)
Rodiče Alexander Melville Bell
Podpis Alexander Graham Bell - podpis
Citát
"Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás"
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander Graham Bell (3. března 1847, Edinburgh, Skotsko2. srpna 1922, Baddeck, Kanada) byl americký profesor fyziologie orgánů řeči a fyziky a vynálezce skotského původu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vynalezl mikrofon a zkonstruoval první použitelný telefon (1876) a gramofon (s A. C. Bellem a S. Tairotem, 1883). Bell pracoval jako učitel a o telefony se začal zajímat na základní škole.

Jde o zakladatele amerického koncernu Bell Telephone.[1]

Dne 14. února 1876 nezávisle na sobě přihlásili Američan Elisha Gray a ze Skotska pocházející fyziolog Alexander Bell své patenty na nový telefon.

Gray vynalezl svůj přístroj už roce 1874. Jeho mikrofon byl podobný mikrofonu Johanna Philippa Reise, ale byl zlepšen podle principu kapalinového mikrofonu Angličana Jeatese. Ve sluchátku použil Gray elektromagneticky prohýbanou membránu.

Bell použil membránu jak v mikrofonu, tak i sluchátku. Membrána kmitala v blízkosti cívky navinuté na ocelovém magnetu. Toto uspořádání bylo nejen jednoduché, ale také nepotřebovalo baterii ani na přijímací, ani na vysílací straně. Nicméně indukční mikrofon byl málo citlivý a byl proto nahrazen uhlíkovým odporovým mikrofonem, který se bez podstatných změn užíval do konce minulého století. Jak se on sám zmínil, jeho první pokusy byly neúspěšné. Teprve po dlouhých experimentech našel membránu ve správných parametrech, takže se očekávaný efekt dostavil. Dne 2. června 1875 se mu poprvé podařilo elektricky přenést tón. O devět měsíců později udělal technická zlepšení, která nebyla zahrnuta do patentové přihlášky a která umožňovala přenos lidské řeči. Dne 10. března 1876 uslyšel jeho pomocník v laboratoři první větu přenesenou jeho telefonem: „Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás.“[1]

Herec, který hraje Alexandra Grahama Bella

Přes technické úspěchy zůstal jeho telefon zpočátku nepovšimnut. Jako komunikační prostředek si ho nikdo neuměl představit. Ani na světové výstavě roku 1876 ve Filadelfii nevzbuzovalo instalované zařízení zprvu žádnou zvláštní pozornost. Teprve když ho objevil brazilský císař a věnoval mu svoji vladařskou pozornost, rozpomenulo se vedení výstavy na jeho exponát a udělilo mu zlatou medaili. Byl tak motivován k dalšímu rozvoji telefonu. Začal experimentovat s dálkovým spojením a 8. října uskutečnil rozhovor na vzdálenost 3200 metrů mezi Bostonem a Cambridge.

Svůj telefon nabídl americké a britské vládě. Britský poštovní úřad odpověděl, že Američané snad takovou věc potřebují, ale Angličané předávají zprávy pomocí malých chlapců, kteří přenášejí listy mezi adresáty. Dne 9. července následujícího roku založil společně s Watsonem, G. Hubbardem a Sandersem firmu Bell Telephone Company, Gardina D. Hubbard Trustee v Bostonu a zahájil výrobu telefonních přístrojů ve velkém. Tato společnost telefonní přístroje neprodávala, jen je pronajímala. Od roku 1878 se společnost jmenovala Bell Telephone Company. Po zahrnutí Grayových patentových práv přešla 28. února 1885 v American Telephone and Telegraph Company v New Yorku. Jejím cílem bylo provozovat telefonní spojení po celé Severní Americe.

Původně měl každý telefonní přístroj svou baterii, později bylo řešeno centrální napájení telefonních přístrojů z telefonní ústředny.

Na jeho počest je pojmenována technická jednotka decibel, ostrov Grahama Bella a Bellův ostrov v arktickém souostroví Země Františka Josefa.

Vynález telefonu[editovat | editovat zdroj]

Spousta lidí věří že Alexander Graham Bell vynalezl telefon. Ale telefon vynalezl Antonio Meucci. Neví se o něm proto, že Antonio Meucci byl italský imigrant který neuměl anglicky a neměl na patent peníze.[zdroj?]

Citát[editovat | editovat zdroj]

  • „Nedokážu říct, co je to za sílu, víme jen, že existuje.“

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Alexander Graham Bell Laboratory Notebook, 1875-1876 [online]. 1875-1876, [cit. 2013-07-23]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]