Multics

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Multics
Vyvíjí MIT, GE, Bell Labs
Rodina OS Předchůdce Unixu
Podporované platformy mainframy GE-645 , Honeywell 6180
Typ jádra Monolitické jádro
Programovací jazyk PL/1, Jazyk symbolických adres
Výchozí uživatelské rozhraní Příkazový řádek
Licence Původně proprietární, od roku 2007 pod MIT licencí
Stav Historický

Multics (anglicky Multiplexed Information and Computing Service) byl inovativním předchůdcem dnešních operačních systémů, které používají multitasking. Projekt byl zahájen v roce 1964 a poslední známá instalace Multicsu ukončila činnost 31. října 2000 v Kanadském úřadu národní obrany. Multics je přímým historickým předchůdcem Unixu a je napsán v programovacím jazyce PL/1 a jazyce symbolických adres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 60. let 20. století byl v Bellových laboratořích firmy AT&T v New Jersey vyvíjen operační systém pro tehdy supervýkonný střediskový počítač (mainframe) GE-645. Tento systém byl pojmenován Multics a měl obsluhovat tisíce současně připojených uživatelů. Na projektu se podílely společnosti Bellovy laboratoře, General Electric a MIT. V roce 1969 AT&T rozhodlo, že projekt Multics bude díky své složitosti, časové a finanční náročnosti zrušen.

Po zrušení Multicsu vývojáři v čele s Kenem Thompsonem vytvořili systém Unix, který byl Multicsem inspirován, avšak kladl vyšší důraz na jednoduchost.

Související informace naleznete také v článku Unix.

Multics přes svůj neúspěch a posměch kritiků přinesl velmi mnoho nových a inovativních technologií, které se používají nejen v Unixu, ale i v dalších moderních operačních systémech.[1] Ve vývoji až do roku 1985 pokračovala firma Honeywell, avšak Multics nikdy nebyl komerčně úspěšný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Myths about Multics

Související články[editovat | editovat zdroj]