Multics

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Multics
Vyvíjí: MIT, GE, Bell Labs
Rodina OS: Předchůdce Unixu
Podporované platformy: mainframy GE-645 , Honeywell 6180
Typ jádra: Monolitické jádro
Výchozí uživatelské rozhraní: Příkazový řádek
Licence: Původně proprietární, od roku 2007 pod MIT licencí
Stav: Historický

Multics (anglicky Multiplexed Information and Computing Service) byl inovativním předchůdcem dnešních operačních systémů, které používají multitasking. Projekt byl zahájen v roce 1964 a poslední známá instalace Multicsu ukončila činnost 31. října 2000 v Kanadském úřadu národní obrany. Multics je přímým historickým předchůdcem Unixu a je napsán v programovacím jazyce PL/1 a jazyce symbolických adres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 60. let 20. století byl v Bellových laboratořích firmy AT&T v New Jersey vyvíjen operační systém pro tehdy supervýkonný střediskový počítač (mainframe) GE-645. Tento systém byl pojmenován Multics a měl obsluhovat tisíce současně připojených uživatelů. Na projektu se podílely společnosti Bellovy laboratoře, General Electric a MIT. V roce 1969 AT&T rozhodlo, že projekt Multics bude díky své složitosti, časové a finanční náročnosti zrušen.

Po zrušení Multicsu vývojáři v čele s Kenem Thompsonem vytvořili systém Unix, který byl Multicsem inspirován, avšak kladl vyšší důraz na jednoduchost.

Související informace naleznete také v článku Unix.

Multics přes svůj neúspěch a posměch kritiků přinesl velmi mnoho nových a inovativních technologií, které se používají nejen v Unixu, ale i v dalších moderních operačních systémech.[1] Ve vývoji až do roku 1985 pokračovala firma Honeywell, avšak Multics nikdy nebyl komerčně úspěšný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Myths about Multics

Související články[editovat | editovat zdroj]