WebOS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
HP webOS (dříve Palm webOS)
Web Open webOS Website
Vyvíjí Hewlett-Packard
Rodina OS Linux
Druh Mobilní zařízení
Aktuální verze 3.0.5 / 12. 1. 2012
Podporované platformy ARM
Typ jádra Monolitický
Výchozí uživatelské rozhraní Grafické
Licence HP EULA, GPL pro open source komponenty[1]

webOS (dříve Palm webOS) je název operačního systému pro mobilní zařízení, který je založen na jádře Linuxu a proprietárních komponentech vyvinutých firmou Palm a později Hewlett-Packard. Jedná se o nástupce operačního systému PalmOS.

První zařízení založené na tomto operačním systému byl smartphone Palm Pre. Na trh byl uveden začátkem roku 2009 na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.

I když český operátor Telefónica O2 Czech Republic testoval Pre na své síti,[2] k uvedení do Česka nakonec nedošlo a žádná zařízení s webOS se tu oficiálně neprodávají.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Grafické uživatelské rozhraní operačního systému webOS bylo navrženo pro použití na zařízeních s dotykovým displejem, včetně podpory multidotykových gest. Obsahuje sadu programů pro správu osobních informací včetně webových technologií, jako je HTML 5, JavaScript, AJAX, nebo CSS. Nechybí podpora web 2.0 aplikací jako je Gmail, Yahoo!, Facebook, LinkedIn, nebo Twitter, které jsou integrovány do jednoho komunikačního okna. Prostředí webOS je založeno na systému tzv. karet, použitých k přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. Palm zveřejnil vývojovou sadu pro vývoj aplikací, nazvanou Mojo. Dále vytvořil katalog aplikací (AppStore) a API pro rozšíření JavaScriptu pro přístup k hardwaru zařízení.

Programovací platforma[editovat | editovat zdroj]

V systému je použito jádro Linuxu, řízení startu systému pomocí Upstart, GStreamer pro podporu multimédií, knihovna libpurple pro instant messaging, Simple DirectMedia Layer pro vývoj her, PulseAudio pro obsluhu zvuku. I přes to, že mnoho webOS předinstalovaných aplikací je založeno na původním systému PalmOS, jedná se o zcela novou platformu. Pro zajištění zpětné kompatibility pověřil Palm MotionApps vývojem PalmOS emulátoru zvaného Classic pro webOS. Emulátor je však dostupný jen na starší verzi systému, na webOS 2.0 už není k dispozici.

Webový prohlížeč[editovat | editovat zdroj]

Webový prohlížeč webOS je založen na jádře WebKit. Může vykreslovat ve vertikálním, nebo horizontálním zobrazení, nebo se překlápět podle otáčení zařízení. Navíc obsahuje vestavěnou podporu pro přehrávání playlistů (.pls), streamované video ve formátech RTSP, H.263, a H.264. Dne 17. února 2010 představila Adobe Systems doplněk Flash Player pro webOS, přičemž reálně je Flash dostupný až na systému od verze 2.1.0.[3]

Synchronizace[editovat | editovat zdroj]

I přes to, že je využit koncept cloud computing, Palm nabízí celou řadu možností jak synchronizovat toto mobilní zařízení s PC. Jsou to:

Navíc společnost Mark/Space, Inc. oznámila synchronizační software pro počítače Macintosh.

hp a webOS[editovat | editovat zdroj]

Firma Palm měla slibné technologie, nicméně její ekonomická situace nebyla zrovna příznivá. Proto byla za 1,2 miliardy USD koupena společností Hewlett-Packard.[4] Brzy po fúzi byl na trh uveden nový gigahertzový telefon Pre 2[5] s webOS 2.0. Na jaře 2011 má být uveden malý smartphone HP Veer a později v létě smartphone Pre 3 a tablet TouchPad s webOS 3.0.[6]

Servis pro webOS přístroje[editovat | editovat zdroj]

Záruční i pozáruční servis veškerých přístrojů na platformě webOS, ale starších přístrojů značky Palm je možno nárokovat skrze portál české stránky PalmHelp.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Source code for Palm WebOS released [online]. The H Open Source, 19 June 2009, [cit. 2009-10-28]. Dostupné online.  
  2. Telefonica O2 Set to Launch Palm Pre in Czech Republic ‘Sometime in 2010′ [online]. IntoMobile, December 9, 2009, [cit. 2011-04-17]. Dostupné online.  
  3. HP WebOS 2.0 with Flash: Hands On [online]. PC Magazine, October 19, 2010, [cit. 2011-04-17]. Dostupné online.  
  4. HP buys Palm [online]. PreCentral.net, 28 Apr 2010, [cit. 2011-04-17]. Dostupné online.  
  5. Palm Pre 2 made official: 1GHz processor, 5MP camera, glass screen [online]. PreCentral.net, 19 Oct 2010, [cit. 2011-04-17]. Dostupné online.  
  6. Think Beyond: HP Veer, Pre 3, and TouchPad [recap] [online]. PreCentral.net, 10 Feb 2011, [cit. 2011-04-17]. Dostupné online.  
  7. PalmHelp

V tomto článku byl použit překlad textu z článku webOS na anglické Wikipedii.