OpenBSD

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
OpenBSD
VyvíjíThe OpenBSD Project
Rodina OSBSD
DruhOpen source
Aktuální verze7.5 / 5. dubna 2024
Způsob aktualizacebinární pomocí instalačního CD, FTP release
Správce balíčkůbalíčky, porty
Podporované platformyAlpha, AMD64, armish, hp300, hppa, i386, landisk, luna88k, mac68k, macppc, MIPS, mvme68k, mvme88k, sgi, sparc, sparc64, vax, zaurus
Typ jádraMonolitický
LicenceBSD licence
StavAktivní
Oficiální webwww.openbsd.org

OpenBSD je otevřený operační systém z rodiny BSD, který vznikl jako fork projektu NetBSD v roce 1995. Jeho autoři kladou důraz na bezpečnost a na software bez děr.

Cílem projektu vytvořit svobodný a extrémně bezpečný operační systém pro nejrůznější platformy. Dalšími cíli je vytvoření vývojářské platformy či dodržování ANSI, POSIX a částečně X/Open standardů. Filozofií projektu je raději méně funkcí, o to více bezpečných, než rozsáhlý multifunkční systém plný chyb. Hlavním mottem projektu je „Only two remote holes in the default install, in a heck of a long time!“. Běžně se též používá motto "Secure by default" (Bezpečný ve výchozím nastavení).

OpenBSD projekt je též autorem ostatních Open* projektů, které jsou posléze masivně využívány napříč platformami nejen z rodiny operačních systému *BSD. Asi nejznámějšími projekty jsou OpenSSH, OpenBGPD, OpenNTPD či OpenCVS.

V minulosti byl projekt vyvíjen pod částečným sponzoringem organizace DARPA, která je podřízena Ministerstvu obrany USA. Dnes je ale projekt závislý na darech dobrovolníků. Součástí financování je též prodávání propagačních materiálů a oficiálních CD projektu. Vůdčí osobností projektu je Theo de Raadt.

OpenBSD podporuje emulaci většiny binárních programů ze SVR4 (Solaris), FreeBSD, Linuxu, BSD/OS, SunOS a HP-UX. Projekt OpenBSD vydává novou verzi každých šest měsíců, a to vždy na jaře a na podzim.

Součástí distribuovaných vydání jsou vždy jen a pouze software, které jsou kompatibilní s BSD licencí – např. Apache 1.0. Ostatní software, které nevyhovují, je možno stáhnout z FTP repozitářů, ovšem nemohou se objevit na oficiálně distribuovaných médiích.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Maskotem projektu byl v minulosti BSD Démon, od verze 3.0 je jím ryba ježík Puffy, který se objevuje v logu každého projektu začleněného pod OpenBSD.

Na rozdíl od jiných projektů je tradicí vydání songu k releasu, který nějakým způsobem komentuje základní kroky či problémy, které vývojáři v tom kterém releasu řešili. Songy píše Ty Semaka ze skupiny Plaid Tongued Devils.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]