Arch Linux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arch Linux
Logo
Arch Linux se spuštěným Xfce
Arch Linux se spuštěným Xfce
Web www.archlinux.org
Vyvíjí Aaron Griffin
Rodina OS GNU/Linux
Druh OpenSource
Aktuální verze 2016.12.01 / 1. prosince 2016
Způsob aktualizace průběžná aktualizace
Správce balíčků Pacman
Podporované platformy i686, x86-64
Typ jádra Monolitický (Linux)
Výchozí uživatelské rozhraní Grafické uživatelské rozhraní
Licence GPL
Stav Aktivní

Arch Linux je nezávislá linuxová distribuce vytvořená Juddem Vinetem, jenž se inspiroval distribucí CRUX Linux. Arch Linux je vyvíjen jako nenáročný, odlehčený a snadno přizpůsobitelný systém.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Arch Linux je jednoduchá distribuce (ve smyslu vnitřní struktury, ne uživatelské přívětivosti), vhodná pro pokročilejší uživatele, kterým umožňuje přizpůsobit si systém specifickým potřebám, a to bez nadbytečných součástí. Instalace a konfigurace probíhá v textovém režimu. Jádro i balíčky jsou optimalizovány pro procesory architektur i686 a x86-64, nelze je provozovat na žádném nižším procesoru rodiny x86 (i386, i486, Pentium). Aktualizace se uskutečňuje pomocí balíčkovacího systému průběžně (rolling updates), denně jsou do zdrojů doplňovány nejnovější stabilní verze softwaru. Vydání instalačních médií Arch Linuxu zachycují stav aktualizovaného systému v době vydání. První verze se objevila 11. března 2002. Nové verze se díky (rolling updates) objevují prakticky denně, nové ISO soubory bývají publikovány každý první den v měsíci. Dle názoru mnohých linuxových nadšenců, Wiki Arch Linuxu je jedna z nejpovedenějších online dokumentací, a je zdrojem informací i pro uživatele používající jinou distribuci než Arch Linux.

Balíčkový systém[editovat | editovat zdroj]

Arch Linux obsahuje vlastní systém binárních balíčků, které jsou spravovány balíčkovacím systémem pacman. Arch také užívá balíčkový konstrukční systém Arch Build System podobný systému ports (ten je známý z BSD systémů), k jednoduchému vytváření balíčků ze zdrojových kódů. Kromě pěti oficiálních repozitářů je k dispozici AUR (Arch User Repository AUR), kam mohou vývojáři a uživatelé přidávat další software, jehož balíčky chybí v oficiálních zdrojích, a hlasovat o jejich zařazení do komunitního repozitáře. AUR taktéž využívá podobných možností jako ABS a tedy místo binárních balíčků šíří pouze soubory, které popisují jak získat zdrojové kódy, jak je sestavit a vytvořit z nich balíček, který bude možno nainstalovat. To vše probíhá automaticky a transparentně, uživatel tedy nemusí s kompilací samotnou vůbec přijít do styku.

Příbuzné články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]