Arch Linux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arch Linux
Logo
Arch Linux se spuštěným Xfce
Arch Linux se spuštěným Xfce
Web www.archlinux.org
Vyvíjí Aaron Griffin
a další[P. 1]
Rodina OS Unix-like
Druh OpenSource
Aktuální verze 2016.12.01
/ 1. prosince 2016[1]
Způsob aktualizace průběžná aktualizace
Správce balíčků Pacman
Podporované platformy IA-32[P. 2], x86-64
a ARM[P. 3]
Typ jádra Monolitický (Linux)
Výchozí uživatelské rozhraní Příkazový řádek
Licence GPL
Stav Aktivní

Arch Linux (výslovnost [a:č ˈlɪnʊks]) je nezávislá linuxová distribuce vytvořená Juddem Vinetem, jenž se inspiroval distribucí CRUX Linux. Arch Linux je vyvíjen jako nenáročný, odlehčený a snadno přizpůsobitelný systém.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Arch Linux je jednoduchá distribuce (ve smyslu vnitřní struktury, ne uživatelské přívětivosti), vhodná pro pokročilejší uživatele, kterým umožňuje přizpůsobit si systém specifickým potřebám, a to bez nadbytečných součástí. Instalace a konfigurace probíhá v textovém režimu. Jádro i balíčky jsou optimalizovány pro procesory architektur i686 a x86-64[P. 2]. Aktualizace se uskutečňuje pomocí balíčkovacího systému průběžně (rolling updates), denně jsou do zdrojů doplňovány nejnovější stabilní verze softwaru. Vydání instalačních médií Arch Linuxu zachycují stav aktualizovaného systému v době vydání. První verze se objevila 11. března 2002. Nové verze se díky (rolling updates) objevují prakticky denně, nové ISO soubory bývají publikovány každý prvý den v měsíci. Dle názoru mnohých linuxových nadšenců je Wiki Arch Linuxu jedna z nejzdařilejších online dokumentací a je zdrojem informací i pro uživatele používající jinou distribuci než Arch Linux.

Balíčkový systém[editovat | editovat zdroj]

Arch Linux obsahuje vlastní systém binárních balíčků, které jsou spravovány balíčkovacím systémem pacman. Arch také užívá balíčkový konstrukční systém Arch Build System podobný systému ports (ten je známý z BSD systémů), k jednoduchému vytváření balíčků ze zdrojových kódů. Kromě pěti oficiálních repozitářů je k dispozici AUR (Arch User Repository AUR), kam mohou vývojáři a uživatelé přidávat další software, jehož balíčky chybí v oficiálních zdrojích, a hlasovat o jejich zařazení do komunitního repozitáře. AUR taktéž využívá podobných možností jako ABS a tedy místo binárních balíčků šíří pouze soubory, které popisují jak získat zdrojové kódy, jak je sestavit a vytvořit z nich balíček, který bude možno nainstalovat. To vše probíhá automaticky a transparentně, uživatel tedy nemusí s kompilací samotnou vůbec přijít do styku.

Příbuzné články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Aaron Griffin je šéfprogramátor Arch Linuxu.
  2. a b Pro IA-32 je nejnižší podporovanou mikroarchitekturou P6 (i686), nelze je tedy provozovat na žádném nižším procesoru rodiny x86 (i386, i486, Pentium/Pentium MMX a klony: AMD Am5x86, Cyrix Cx5x86, 6x86, MediaGX, AMD K5, IDT WinChip a WinChip 2, …)
  3. Podpora architektury ARM je neoficiální, poskytovaná odnoží Arch Linuxu zvanou Arch Linux ARM.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.archlinux.org/releng/releases