Přeskočit na obsah

Arch Linux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arch Linux
Logo
VyvíjíLevente Polyak a další
Rodina OSGNU/Linux
DruhOpenSource
První zveřejnění11. březen 2002
Aktuální verze2024.07.01 / 1. července 2024
Způsob aktualizaceprůběžná aktualizace
(rolling release)
Správce balíčkůpacman
Podporované platformyx86-64
ARM[1] a i686[2] (neoficiálně)
Typ jádraMonolitický (Linux)
Výchozí uživatelské rozhraníGrafické uživatelské rozhraní
LicenceLicence svobodného softwaru (GPL a další)[3]
StavAktivní
Oficiální webwww.archlinux.org

Arch Linux (výslovnost [a:č ˈlinəks]) je nezávislá linuxová distribuce vytvořená Juddem Vinetem, jenž se inspiroval distribucí CRUX Linux. Arch Linux je vyvíjen jako nenáročný, odlehčený a snadno přizpůsobitelný systém.

Vlastnosti

[editovat | editovat zdroj]

Arch Linux je jednoduchá distribuce (ve smyslu vnitřní struktury, ne uživatelské přívětivosti), vhodná pro pokročilejší uživatele, kterým umožňuje přizpůsobit si systém specifickým potřebám, a to bez nadbytečných součástí. Instalace a konfigurace probíhá v textovém režimu. Jádro i balíčky jsou optimalizovány pro procesory architektur x86-64, komunitně pak i pro i686 a ARM. Nelze je provozovat na žádném nižším procesoru rodiny x86 (i386, i486, Pentium či Pentium MMX). Aktualizace se uskutečňuje pomocí balíčkovacího systému průběžně (rolling updates), denně jsou do zdrojů doplňovány nejnovější stabilní verze softwaru. Vydání instalačních médií Arch Linuxu zachycují stav aktualizovaného systému v době vydání. První verze se objevila 11. března 2002. Nové verze se díky (rolling updates) objevují prakticky denně, nové .ISO soubory bývají publikovány každý první den v měsíci. Dle názoru mnohých linuxových nadšenců je Wiki Arch Linuxu jednou z nejpovedenějších online dokumentací; jde o zdroj informací i pro uživatele ostatních linuxových distribucí.

Balíčkový systém

[editovat | editovat zdroj]

Arch Linux obsahuje vlastní systém binárních balíčků, které jsou spravovány balíčkovacím systémem pacman. Arch také užívá balíčkový konstrukční systém Arch Build System podobný systému ports (ten je známý z BSD systémů), k jednoduchému vytváření balíčků ze zdrojových kódů. Kromě pěti oficiálních repozitářů je k dispozici AUR (Arch User Repository AUR), kam mohou vývojáři a uživatelé přidávat další software, jehož balíčky chybí v oficiálních zdrojích, a hlasovat o jejich zařazení do komunitního repozitáře. AUR taktéž využívá podobných možností jako ABS a tedy místo binárních balíčků šíří pouze soubory, které popisují jak získat zdrojové kódy, jak je sestavit a vytvořit z nich balíček, který bude možno nainstalovat. To vše probíhá automaticky a transparentně, uživatel tedy nemusí s kompilací samotnou vůbec přijít do styku.

Odvozené distribuce

[editovat | editovat zdroj]
  1. Arch Linux ARM. archlinuxarm.org [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 
  2. Arch Linux 32. archlinux32.org [online]. [cit. 2023-10-05]. Dostupné online. 
  3. Licenses [online]. wiki.archlinux.org, 2011-09-24 [cit. 2011-10-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]