Maemo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maemo
Logo
Web: www.maemo.org
Vyvíjí: Nokia
Rodina OS: Linux
Aktuální verze: 5.0 (725), CSSU: Testing - 8.3 / 3. duben 2011, CSSU: 27. říjen 2013
Způsob aktualizace: APT a flashování
Podporované platformy: ARM
Typ jádra: Monolitické jádro (Linux)
Výchozí uživatelské rozhraní: Hildon UI
Licence: Open-source / proprietární
Stav: Aktivní
Mobilní zařízení postavená na platformě Maemo v podání společnosti Opened Hand

Maemo je v informatice svobodná platforma pro kapesní počítače a jiná mobilní zařízení, postavená na bázi linuxové distribuce Debian. V současnosti jej používá Nokia N770, Nokia N800, Nokia N810, Nokia N810 wimax edition a Nokia N900. Rozhraní Hildon obsažené v Maemu bylo též zamýšleno jako GUI pro plánované Ubuntu Mobile and Embedded Edition.

V roce 2010 bylo rozhodnuto, že se platformy Maemo a Moblin sloučí do nového prostředí MeeGo. Operační systém Maemo 5 dále vyvíjí komunita. Vznikla tak nezávislá větev, nazvaná CSSU (Community Seamless Software Update). Nové verze přidali několik důležitých novinek (například možnost telefon ovládat na výšku - portrait-mode) a průběžně opravují nalezené chyby.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Základní schéma platformy Maemo je následující:

Hildon
GTK+ D-Bus
X Window System
Debian Linux

Všechny použité komponenty jsou open source a jsou na linuxových desktopech dobře známy a široce používány. Díky jejich použití je převod aplikací na tuto specifickou platformu jednodušší. Při vývoji Maemo je použit kompilační nástroj Scratchbox.

Verze Maemo 4 a 5 obecně[editovat | editovat zdroj]

Uživatelské rozhraní v Maemo 4 bylo velmi podobné mnoha klasickým handheldům. Obsahovalo „základní (domácí) obrazovku“ jako hlavní místo, ze kterého se uživatel snadno dostává ke všem dalším nastavením, funkcím a programům. Kvůli tomu byla základní obrazovka rozdělena na oblasti určené pro spouštění aplikací, menu a část, která šla nastavit podle přání uživatele (například jako RSS čtečka, Google search, přehrávač internetového rádia, aj.).

V Maemo 5 je uživatelské rozhraní odlišné. Pevné je pouze menu, obsahující hodiny, název operátora, indikaci baterie a indikaci dalších služeb (Wi-Fi, Bluetooth…). Veškerý další obsah je na volbě uživatele. K dispozici je až 9 obrazovek, které lze naplnit zástupci jednotlivých instalovaných programů, widgetů, výstřižků internetových stránek, RSS čteček, aj.

Součásti[editovat | editovat zdroj]

Maemo je modifikovaná verze Debian Linuxu, která je zejména zeštíhlena pro potřeby přenosného zařízení. Pro vytvoření grafického prostředí je použit X Window System, které používá Xomap server a správce oken Matchbox. Pro GUI jsou použity knihovny GTK v4 toolkitu a uživatelské rozhraní Hildon pro widgety a API.

GNU Core Utilities jsou nahrazeny balíkem BusyBox, což sníží nároky na operační paměť (na úkor některých postradatelných funkcí).

Jako primární zvukový server je použit ESD a GStreamer, které využívá přehrávač multimédií. Podporované formáty lze rozšířit využitím pluginů z scratchbox (Maemo SDK), které podporuje například OGG formát. Doplňující přehrávače mohou přistupovat přímo ke GStreameru nebo pomocí „osso-media-server“.

I když je Maemo postaveno na Linuxu a open source, zůstaly některé části uzavřené. Patří mezi ně hlavní status bar, taskbar aplety (jas displeje, aj.) a aplikace řešící konektivitu a management napájení.

Software[editovat | editovat zdroj]

Maemo je dodáváno s vestavěnými aplikacemi, ale zároveň je možné instalovat z mnoha zdrojů další zajímavé programy. Buď přes správce balíčků, nebo apt a dpkg.

Přibalené aplikace jsou například Mozilla – postavená nad prohlížečem MicroB, Macromedia Flash, Gizmo5 a Skype.

Aplikace třetích stran[editovat | editovat zdroj]

Tím, že je Maemo open source a využívá bezplatný operační systém Linux, je přidávání nových aplikací velmi jednoduché a bezproblémové. Aplikací je dostupných velmi mnoho. Některé jsou psané přímo pro Maemo, jiné pro klasický Linux. Výběrem lze uvést:

Fremantle hvězdičky: Aplikace vyvinuté komunitou, podporované přímo firmou Nokia jako Fremantle hvězdičky budou přímo součástí Maemo 5. Zajímavé jsou například: Mauku (klient pro micro-blogy), Maemo Mapper (aplikace pro mapy), Numpty Physics (hra), ScummVM (hra, obsahující Beneath a Steel Sky), Xournal (zápisník, rychlé poznámky), Fennec (internetový prohlížeč), FBReader (e-book čtečka), OSM2Go (OpenStreetMap).

Do Maema mohou být snadno instalovány aplikace z distribuce Debian pro ARM (včetně OpenOffice, Firefox, Java, GNOME a LXDE, aj.).

Podpora datových typů[editovat | editovat zdroj]

Nepodporované datové typy souborů mohou být přidány doinstalováním pluginů.

Externí odkazy v češtině[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy v angličtině[editovat | editovat zdroj]