DOSBox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
DOSBox
Logo
DOSBox po spuštění
DOSBox po spuštění
Vývojář DOSBox tým
První vydání 22. července 2002
Aktuální verze 0.74 (12. května 2010)
Operační systém Multiplatformní
Vyvíjeno v C++ a C
Typ softwaru Emulátor
Licence GNU GPL
Web www.dosbox.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

DOSBox je emulátor operačního systému MS-DOS používající knihovnu SDL, která umožňuje snadnou přenositelnost na jiné platformy. DOSBox je v současnosti portován na platformy Windows, BeOS, Linux, Mac OS X a další.

DOSBox emuluje jako použitý hardware procesory Intel 286/386/387 (koprocesor) v reálném nebo chráněném režimu, souborový systém FAT16, grafické karty typu Tandy/Hercules/CGA/EGA/VGA/VESA/SVGA/PCjr a zvukové karty Sound Blaster/Gravis Ultra Sound/PC Speaker/ADLIB/Creative Music System pro zajištění kompatibility se starými hrami.

DOSBox slouží především pro možnost hraní starých her určených původně pro MS-DOS na současných výkonných počítačích, které již neumožňují ze spousty důvodů provoz těchto her. DOSBox umožňuje škálovat výkon stroje od úrovně výkonu počítače s procesorem Intel 286 až po Intel 486, případně vyšší. Výsledný výkon DOSBoxu je závislý na výkonu hostitelského stroje, počítače s procesorem do 3 GHz jsou schopny v DOSBoxu emulovat přibližný výkon až do úrovně počítače s procesorem Intel Pentium 100 MHz.

Ve srovnání s jinými emulátory nebo virtualizačními nástroji je výkon DOSBoxu neefektivní. Při porovnání s Microsoft Virtual PC 2004 je DOSBox cca až 20× pomalejší. Výhodou DOSBoxu je však možnost škálování výkonu (Virtual PC není schopen běžnými prostředky snížit výkon) a nepotřebnost MS-DOS, který je součástí DOSBoxu (pro Virtual PC je nutné licenci pro MS-DOS vlastnit).

Podrobnosti[editovat | editovat zdroj]

DOSBox je emulátor emulující úplné prostředí systému MS-DOS. Hardware a software jsou od sebe odděleny, je možné dokonce zavádět i jiné systémy v DOSBoxu (obsahuje vlastní zavaděč). Prioritou autorů DOSBoxu je však poskytnout prostředí co nejvíce kompatibilní s MS-DOS určené k provozu starých her vytvořených pro počítače s procesorem Intel 286–486 nebo kompatibilním, včetně matematického koprocesoru.

Kromě běžných hardwarových komponent jakými jsou procesor, grafická a zvuková karta umožňuje DOSBox emulovat současné herní ovladače (joystick, gamepad) v DOSBoxu jako zařízení s konektorem typu gameport (tehdejší typické rozhraní pro joysticky, gamepady a volanty).

Dále umožňuje DOSBox emulovat sítě IPX/SPX (skrz TCP/IP), přímé sériové spojení nebo pomocí modemu.

Pro DOSBox existuje přídavné GUI D-Fend, které zjednodušuje neobratnou práci v příkazové řádce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]