Ubuntu Touch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ubuntu Touch
Logo
Domovská stránka OS Ubuntu Touch
Domovská stránka OS Ubuntu Touch
Vyvíjí UBports, Ubuntu community, předtím Canonical Ltd
Rodina OS GNU/Linux
Druh Svobodný software
Aktuální verze 15.04 (Vivid Vervet) / 2017 OTA-2 z 20. září 2017[1]
Způsob aktualizace Click Update Manager,
apt-get
Správce balíčků Click balíčky, dpkg
Podporované platformy x86, ARM
Typ jádra Monolitické (Linux)
Programovací jazyk QML, HTML5
Výchozí uživatelské rozhraní Unity
Licence GNU GPL a další
licence pro svobodný software
Stav Vývoj ukončen

Ubuntu Touch (anglická výslovnost [ubuntu tač]; známý též jako Ubuntu Phone [ubuntu ˈfəun]) je mobilní platforma společnosti Canonical, postavená na linuxové distribuci Ubuntu.

Ubuntu Phone[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone byl představen 2. ledna 2013, v 19:00 UTC. Oznámení předcházel třídenní odpočet na webu http://www.ubuntu.com, který dotekovou novinku naznačoval slovy „so close, you can almost touch it“, tedy „tak blízko, že se toho můžete téměř dotknout“. Z Ubuntu Phone vychází také Ubuntu Tablet [ubuntu ˈtæblit].

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone je platforma určená pro modernější mobilní telefony a vyžaduje alespoň 512 MiB RAM, respektive 1 GiB RAM pro svou plnohodnotnou variantu. Systém je kompatibilní s jádrem i ovladači systému Android a díky otevřenosti bude dostupný pro celou škálu zařízení ještě v době vývoje. Ukázkovým telefonem pro vývoj systému i pro vývojáře je Google Nexus.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone lze používat stejně jako běžný chytrý telefon. Umožňuje tedy telefonovat, psát a číst SMS, procházet web či poslouchat hudbu a hrát hry. Oproti běžným mobilním operačním systémům je navíc Ubuntu Phone vybaven schopností přeměnit se v osobní počítač, což je možné po zasunutí telefonu do dokovací stanice a připojení k monitoru, klávesnici a myši. Tato funkcionalita je možná díky společnému základu tohoto mobilního systému a jeho většího desktopového bratříčka. Mezi další výhody patří možnost správy telefonu pomocí nástrojů pro správu Ubuntu, integrace služeb Ubuntu One a Ubuntu One Music Store či nápadná podobnost prostředí s ostatními zařízeními Ubuntu, což usnadňuje orientaci stávajícím uživatelům.

Ubuntu Tablet[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Tablet byl představen 19. února 2013, v 19:00 UTC. Oznámení předcházel jednodenní odpočet na webu http://www.ubuntu.com, který dotekovou novinku naznačoval slovy „Tick, tock, tablet time!“, tedy „Tik, tak, čas tabletů“. Jedná se o systém stavějící na Ubuntu Phone, své o měsíc starší mobilní variantě.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Tablet je platforma určená pro modernější tablety a preferuje minimálně 2 GiB RAM, respektive 4 GiB RAM pro svou plnohodnotnou variantu. Systém je kompatibilní s jádrem i ovladači systému Android a díky otevřenosti bude dostupný pro celou škálu zařízení ještě v době vývoje. Ukázkovými zařízeními pro vývoj systému i pro vývojáře jsou Google Nexus 7 a 10.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Tablet lze používat stejně jako běžný tablet s tím rozdílem, že jej uživatel(ka) může přeměnit v osobní počítač: stačí zařízení připojit ke klávesnici a myši. Stejně jako v případě Ubuntu Phone je to umožněno společným základem tohoto mobilního systému a jeho desktopového sourozence. Navíc nese funkci Side Stage pro běh mobilních aplikací vedle těch tabletových. Na obrazovce se tedy mohou zobrazovat dvě aplikace zároveň, což umožňuje rychlejší multitasking.[2][3]

Hardwarové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Ubuntu Phone
Minimální Doporučené
Procesor ARM Cortex-A9 Čtyřjádrový ARM Cortex-A9 nebo Intel Atom
RAM 512 MiB až 1 GiB minimálně 1 GiB
Úložiště 4 až 8 GiB eMMC + SD minimálně 32 GiB eMMC + SD
Multi-touch AnoAno AnoAno
Přeměna na desktop NeNe AnoAno
Ubuntu Tablet
Minimální Doporučené
Procesor Dvoujádrový ARM Cortex-A15 Čtyřjádrový ARM Cortex-A15 nebo Intel Atom
RAM 2 GiB 4 GiB
Úložiště 8 GiB eMMC + SD 8 GiB eMMC + SD
Multi-touch AnoAno 4 prsty AnoAno 4 až 10 prstů
Velikost obrazovky 7 až 10 palců 10 až12 palců
Přeměna na desktop NeNe AnoAno

Ukončení vývoje a jeho pokračování[editovat | editovat zdroj]

6. 4. 2017 oznámil Mark Shuttleworth ukončení vývoje Ubuntu Phone a Ubuntu Touch. Vývoj poté převzala komunita v rámci projektu UBports. Koncem února 2018 byl oznámen port Ubuntu Touch (založený na verzích 15.04 i 16.04) pro telefon Moto G Gen 2 (2014).[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Xenial; Anbox; Signal, a další. COMMUNITY UPDATE 20 [online]. The UBports Team [cit. 2018-02-26]. Video obsah. Dostupné online. (anglicky) 
  2. OMG! Ubuntu!. Ubuntu Tablet Unveiled By Canonical [online]. Ohso Ltd., 2013-02-19 [cit. 2018-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. celebrateubuntu. Ubuntu for tablets - Full video [online]. YouTube, LLC, 2013-02-19 [cit. 2018-02-27]. Video obsah. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Ubuntu Touch pro Moto G Gen 2. Root.cz [online]. Internet Info, s.r.o., 2018-02-2 [cit. 2018-02-]. Dostupné online. ISSN 1212-8309. (česky)