Canonical

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Canonical Ltd.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaLtd. (Private Company limited by shares) ~ Společnost s ručením omezeným[1]
Datum založení5. březen 2004
ZakladatelMark Shuttleworth
SídloMillbank Tower, Londýn, United Kingdom
Adresa sídlaSouthwark Street 110, Londýn, SE1 0SU, Spojené království
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéMark Shuttleworth, Jane Silber[2]
Charakteristika firmy
Oblast činnostivývoj softwaru
ProduktyUbuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Lubuntu, Ubuntu Studio, Launchpad, Bazaar, Landscape, Ubuntu One, Upstart, Centrum softwaru pro Ubuntu, Unity (uživatelské rozhraní)
Zaměstnancivíce než 400[3][4][5]
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.canonical.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Canonical Ltd. je soukromá firma, založená Jihoafričanem Markem Shuttleworthem. Podílí se především na vývoji linuxové distribuce Ubuntu, která vychází původně z distribuce Debian. Canonical je zaregistrován v Londýně a zaměstnává stovky lidí po celém světě. Kanceláře firmy Canonical se nacházejí v několika městech po celém světě - Hlavní kancelář v Londýně, o podporu se stará tým v Montrealu, dále OEM tým v Lexingtonu v Massachusetts v USA a v Tchaj-peji na Tchaj-wanu. Firma nabízí placenou podporu při instalaci a konfiguraci pro Ubuntu a jeho oficiální deriváty a také podporu pro správu serverů i desktopů. Pro Ubuntu však existuje i rozsáhlá komunitní podpora, která je na rozdíl od profesionální zdarma. Užitečné stránky jako Ubuntu Manual Project - kde lze nalézt mnoho zajímavých informací o Ubuntu[6] nebo askubuntu.com slouží především začátečníkům, kteří nechtějí platit za podporu, ale nevědí si se systémem rady.

Kanceláře Canonicalu na Tchaj-wanu, ve městě Tchaj-pej

Projekty vytvořené a udržované společností Canonical[editovat | editovat zdroj]

K nejznámějším projektům firmy Canonical patří software Bazaar pro správu verzí open source kódu, dále webová aplikace Launchpad, sloužící k podpoře vývoje svobodného software, a software jménem Landscape, který používají IT odborníci při systémové administraci. Pod názvem Ubuntu One provozoval Canonical webové úložiště. V neposlední řadě existuje také OpenCD-Project, který shromažďuje svobodný software pro operační systém Windows a v malém měřítku ho můžeme najít na instalačních médiích Ubuntu nebo také na samostatném nosiči jménem OpenDisc. Asi nejnovějším projektem Canonicalu jsou Centrum softwaru pro Ubuntu, které přináší možnost snadné správy a instalace softwaru, a Unity, což je poměrně nové desktopové prostředí, obsahující množství grafických efektů a jednoduché ovládání.

Firma Canonical patří jihoafrickému podnikateli Marku Shuttleworthovi a má sídlo na Ostrově Man a pobočku v 27. patře Millbank Tower v Londýně. V létě 2006 otevřel Canonical kancelář v Montrealu zajišťující celosvětovou uživatelskou podporu.

Canonical uvádí na trh serverovou verzi Ubuntu s několikaletou podporou (tzv. Long Term Support, verze označeny zkratkou LTS). Zákazník zaplatí za podporu, nikoli za software. Avšak u programu Landscape musí zákazník zaplatit i za přístup k software.

Firma také podporuje celosvětový Software Freedom Day, kde se potkávají rozdílné regionální skupiny uživatelů a vývojářů svobodného software.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. anglicky The Isle of Man Companies Registry, Annual Return 2005 for Company no. 110334C (non-distributable, available for a fee of £1.00)
  2. http://www.markshuttleworth.com/archives/295
  3. Archivovaná kopie. www.canonical.com [online]. [cit. 2010-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-22. 
  4. Canonical: About Canonical [online]. Canonical Ltd. [cit. 2010-07-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-06-26. (anglicky) 
  5. Ubuntu: Canonical's New CEO Discusses Top Priorities [online]. TheVarGuy [cit. 2010-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-08. (anglicky) 
  6. https://launchpad.net/ubuntu-manual – Ubuntu Manual Project (A complete Beginner's Manual for Ubuntu)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Canonical na německé Wikipedii.