Canonical

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Canonical Ltd.
Logo
Právní forma Ltd. (Private Company limited by shares) ~ Společnost s ručením omezeným[1]
Datum založení 5. březen 2004
Zakladatel Mark Shuttleworth
Sídlo Millbank Tower, Londýn, United Kingdom
Klíčoví lidé Mark Shuttleworth, Jane Silber[2]
Oblast činnosti vývoj softwaru
Produkty Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Lubuntu, Ubuntu Studio, Launchpad, Bazaar, Landscape, Ubuntu One, Upstart, Centrum softwaru pro Ubuntu, Unity (uživatelské rozhraní)
Zaměstnanci více než 400[3][4][5]
Oficiální web http://www.canonical.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Canonical Ltd. je soukromá firma, založená Jihoafričanem Markem Shuttleworthem. Podílí se především na vývoji linuxové distribuce Ubuntu, která vychází původně z distribuce Debian. Canonical je zaregistrován v Londýně a zaměstnává stovky lidí po celém světě. Kanceláře firmy Canonical se nacházejí v několika městech po celém světě - Hlavní kancelář v Londýně, o podporu se stará tým v Montrealu, dále OEM tým v Lexingtonu v Massachusetts v USA a v Taipei na Taiwanu.[8] Firma nabízí placenou podporu při instalaci a konfiguraci pro Ubuntu a jeho oficiální deriváty a také podporu pro správu serverů i desktopů. Pro Ubuntu však existuje i rozsáhlá komunitní podpora, která je na rozdíl od profesionální zdarma. Užitečné stránky jako Ubuntu Manual Project - kde lze nalézt mnoho zajímavých informací o Ubuntu[6] nebo askubuntu.com slouží především začátečníkům, kteří nechtějí platit za podporu, ale nevědí si se systémem rady.

Kanceláře Canonicalu na Taiwanu, ve městě Taipei

Projekty vytvořené a udržované společností Canonical[editovat | editovat zdroj]

K nejznámějším projektům firmy Canonical patří software Bazaar pro správu verzí open source kódu, dále webová aplikace Launchpad, sloužící k podpoře vývoje svobodného software, a software jménem Landscape, který používají IT odborníci při systémové administraci. Pod názvem Ubuntu One provozoval Canonical webové úložiště. V neposlední řadě existuje také OpenCD-Project, který shromažďuje svobodný software pro operační systém Windows a v malém měřítku ho můžeme najít na instalačních médiích Ubuntu nebo také na samostatném nosiči jménem OpenDisc. Asi nejnovějším projektem Canonicalu jsou Centrum softwaru pro Ubuntu, které přináší možnost snadné správy a instalace softwaru, a Unity, což je poměrně nové desktopové prostředí, obsahující množství grafických efektů a jednoduché ovládání.

Firma Canonical patří jihoafrickému podnikateli Marku Shuttleworthovi a má sídlo na Ostrově Man a pobočku v 27. patře Millbank Tower v Londýně. V létě 2006 otevřel Canonical kancelář v Montrealu zajišťující celosvětovou uživatelskou podporu.

Canonical uvádí na trh serverovou verzi Ubuntu s několikaletou podporou (tzv. Long Term Support, verze označeny zkratkou LTS). Zákazník zaplatí za podporu, nikoli za software. Avšak u programu Landscape musí zákazník zaplatit i za přístup k software.

Firma také podporuje celosvětový Software Freedom Day, kde se potkávají rozdílné regionální skupiny uživatelů a vývojářů svobodného software.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Isle of Man Companies Registry, Annual Return 2005 for Company no. 110334C (non-distributable, available for a fee of £1.00)
  2. http://www.markshuttleworth.com/archives/295
  3. http://www.canonical.com/aboutus
  4. Canonical: About Canonical [online]. Canonical Ltd. [cit. 2010-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Ubuntu: Canonical's New CEO Discusses Top Priorities [online]. TheVarGuy [cit. 2010-03-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. https://launchpad.net/ubuntu-manual – Ubuntu Manual Project (A complete Beginner's Manual for Ubuntu)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Canonical na německé Wikipedii.