Canonical

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Canonical Ltd.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma Ltd. (Private Company limited by shares) ~ Společnost s ručením omezeným[1]
Datum založení 5. březen 2004
Zakladatel Mark Shuttleworth
Sídlo Millbank Tower, Londýn, United Kingdom
Adresa sídla Southwark Street 110, Londýn, SE1 0SU, Spojené království
Klíčoví lidé Mark Shuttleworth, Jane Silber[2]
Charakteristika firmy
Oblast činnosti vývoj softwaru
Produkty Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Lubuntu, Ubuntu Studio, Launchpad, Bazaar, Landscape, Ubuntu One, Upstart, Centrum softwaru pro Ubuntu, Unity (uživatelské rozhraní)
Zaměstnanci více než 400[3][4][5]
Identifikátory
Oficiální web http://www.canonical.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Canonical Ltd. je soukromá firma, založená Jihoafričanem Markem Shuttleworthem. Podílí se především na vývoji linuxové distribuce Ubuntu, která vychází původně z distribuce Debian. Canonical je zaregistrován v Londýně a zaměstnává stovky lidí po celém světě. Kanceláře firmy Canonical se nacházejí v několika městech po celém světě - Hlavní kancelář v Londýně, o podporu se stará tým v Montrealu, dále OEM tým v Lexingtonu v Massachusetts v USA a v Tchaj-peji na Tchaj-wanu.[8] Firma nabízí placenou podporu při instalaci a konfiguraci pro Ubuntu a jeho oficiální deriváty a také podporu pro správu serverů i desktopů. Pro Ubuntu však existuje i rozsáhlá komunitní podpora, která je na rozdíl od profesionální zdarma. Užitečné stránky jako Ubuntu Manual Project - kde lze nalézt mnoho zajímavých informací o Ubuntu[6] nebo askubuntu.com slouží především začátečníkům, kteří nechtějí platit za podporu, ale nevědí si se systémem rady.

Kanceláře Canonicalu na Tchaj-wanu, ve městě Tchaj-pej

Projekty vytvořené a udržované společností Canonical[editovat | editovat zdroj]

K nejznámějším projektům firmy Canonical patří software Bazaar pro správu verzí open source kódu, dále webová aplikace Launchpad, sloužící k podpoře vývoje svobodného software, a software jménem Landscape, který používají IT odborníci při systémové administraci. Pod názvem Ubuntu One provozoval Canonical webové úložiště. V neposlední řadě existuje také OpenCD-Project, který shromažďuje svobodný software pro operační systém Windows a v malém měřítku ho můžeme najít na instalačních médiích Ubuntu nebo také na samostatném nosiči jménem OpenDisc. Asi nejnovějším projektem Canonicalu jsou Centrum softwaru pro Ubuntu, které přináší možnost snadné správy a instalace softwaru, a Unity, což je poměrně nové desktopové prostředí, obsahující množství grafických efektů a jednoduché ovládání.

Firma Canonical patří jihoafrickému podnikateli Marku Shuttleworthovi a má sídlo na Ostrově Man a pobočku v 27. patře Millbank Tower v Londýně. V létě 2006 otevřel Canonical kancelář v Montrealu zajišťující celosvětovou uživatelskou podporu.

Canonical uvádí na trh serverovou verzi Ubuntu s několikaletou podporou (tzv. Long Term Support, verze označeny zkratkou LTS). Zákazník zaplatí za podporu, nikoli za software. Avšak u programu Landscape musí zákazník zaplatit i za přístup k software.

Firma také podporuje celosvětový Software Freedom Day, kde se potkávají rozdílné regionální skupiny uživatelů a vývojářů svobodného software.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Isle of Man Companies Registry, Annual Return 2005 for Company no. 110334C (non-distributable, available for a fee of £1.00)
  2. http://www.markshuttleworth.com/archives/295
  3. Archivovaná kopie. www.canonical.com [online]. [cit. 2010-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-22. 
  4. Canonical: About Canonical [online]. Canonical Ltd. [cit. 2010-07-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-06-26. (anglicky) 
  5. Ubuntu: Canonical's New CEO Discusses Top Priorities [online]. TheVarGuy [cit. 2010-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-03-08. (anglicky) 
  6. https://launchpad.net/ubuntu-manual – Ubuntu Manual Project (A complete Beginner's Manual for Ubuntu)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Canonical na německé Wikipedii.