Mark Shuttleworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mark Shuttleworth
Mark Shuttleworth NASA.jpg
Vesmírný turista
Státní příslušnostJižní Afrika Jihoafrická republika
Datum narození18. září 1973 (48 let)
Místo narozeníWelkom, Jihoafrická republika
Čas ve vesmíru9 dní, 21 hodin a 25 minut
MiseEP-3 (Sojuz TM-34/ISS/Sojuz TM-33)
Znaky misíEmblém posádky Sojuzu TM-34 Emblém posádky Sojuzu TM-33
Pozdější zaměstnáníPodnikatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Shuttleworth (* 18. září 1973) je jihoafrický podnikatel, který se stal druhým vesmírným turistou a zároveň je také prvním občanem nezávislého afrického státu, který se dostal do vesmíru. Shuttleworth byl členem posádky 3. návštěvní expedice (EP-3), která 25. dubna 2002 odstartovala z kosmodromu Bajkonur k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Ve vesmíru strávil 9 dní, 21 hodin a 25 minut, cesta ho stála cca 20 milionů dolarů. Na cestu do vesmíru se připravoval 7 měsíců v trénovací stanici v Rusku. V současné době žije na ostrově Man, je aktivním členem skupiny Ubuntu. Studoval na univerzitě v Kapském Městě, kde i vyrůstal, obor Finance a Informační systémy. V současné době se stále věnuje rozvoji Ubuntu. Ve volném čase Mark čte sci-fi, surfuje a hlavně relaxuje. Je nadšeným sportovcem, zajímají ho hlavně surf, snowboarding a kitesurf. Zajímavosti: Mark nerad mluví před velkým publikem.[1]

Práce[editovat | editovat zdroj]

V devadesátých letech se Shuttleworth zúčastnil vývoje operačního systému Debian GNU/Linux.

V roce 1995 založil společnost Thawte, která se specializuje na digitální certifikáty a internetovou bezpečnost. Společnost byla prodána VeriSign v prosinci 1999 za 3,5 miliardy randů (okolo 575 miliónů dolarů). Certifikáty se používají ke zvýšení bezpečnosti při přenosu dat, např. mezi webovým prohlížečem a Internetem.

V září 2000 Shuttleworth zformoval investiční společnost HBD Venture Capital, business incubator a venture capital. HDB primárně investuje v Africe, ale má globální potenciál a aktivně hledá možnosti po celém světě.

V roce 2001 zformoval Shuttleworth Foundation, neziskovou organizaci oddanou sociálním inovacím, která také financuje vzdělání a open source projekty v Jižní Africe, jako je Freedom Toaster.

V březnu 2004 založil společnosti Canonical Ltd. a projekt Ubuntu, což je linuxový systém založený na distribuci Debian. S verzí s dlouhodobou podporou (LTS) proniknul do firemního prostředí. Ubuntu převzalo balíčkovací systém Debianu, tedy soubory s koncovkou DEB, a před přechodem k Unity bylo výchozím desktopovým prostředím Gnome.

V roce 2005 založil Ubuntu Foundation a vložil do ní počáteční investici 10 miliónů amerických dolarů.

Dne 15. října 2006 bylo oznámeno, že Mark Shuttleworth se stal prvním patronem KDE, nejvyšší úrovně dostupné sponzorováním. Své "patronství" ukončil v průběhu roku 2012, v souvislosti s ukončením finanční podpory Kubuntu, varianty Ubuntu s prostředím KDE.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOŽUŠKO, Jan. Další turista na oběžné dráze [online]. Štefánikova hvězdárna [cit. 2016-07-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]