Edubuntu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edubuntu
Edubuntu 12.04 LTS
Edubuntu 12.04 LTS
Webhttp://www.edubuntu.org/
VyvíjíCanonical Ltd. a community contributors
Rodina OSGNU/Linux
Aktuální verze14.04.4 LTS / 18. února 2016
Typ jádramonolitické jádro (Linux)
Výchozí uživatelské rozhraníUnity, GNOME
Licencerůzná, Free software

Edubuntu byla verze linuxové distribuce Ubuntu, která se specializuje na školství. V Edubuntu bylo k dispozici Linux Terminal Server Project, mnoho výukových aplikací včetně GCompris, KDE Education Project, dále školní informační systém SchoolTool či správce počítačové učebny a monitorovací nástroj Epoptes. První vydání Edubuntu bylo 13. října 2005 – v den vydání Ubuntu 5.10, které mělo kódové označení Breezy Badger.

Na vývoji Edubuntu spolupracovali učitelé a technici z mnoha zemí. Edubuntu bylo postaveno na základě Ubuntu a začleňuje architekturu klienta LTSP a také výukové aplikace, které jsou zaměřeny na věkovou kategorii 6 – 18 let.

Edubuntu nyní vychází pouze v tzv. LTS verzích (verze s dlouhodobou podporou). Posledním vydáním je verze 14.04 LTS, verze 16.04 LTS nebyla vydána.

Cíle projektu[editovat | editovat zdroj]

Hlavní cíl Edubuntu je poskytnout učiteli s omezenými technickými znalostmi a schopnostmi možnost za méně než jednu hodinu vybavit a efektivně spravovat učebnu výpočetní techniky nebo výukové prostředí on-line.

Hlavní cíle designu Edubuntu jsou sjednotit ovládání konfigurace, uživatelů a procesů, stejně jako dodat nejlepší svobodný software a digitální výukové materiály.

To také znamená, že je zaměřen na chudé a rozvojové země se snahou maximalizovat využití jejich zastaralého vybavení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edubuntu na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]