Ubuntu One

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ubuntu One
Logo
Vývojář Canonical
Operační systém Ubuntu
Windows
Google Android
Apple iOS
Vyvíjeno v Python (klientská část)
Typ softwaru cloudová služba pro synchronizaci souborů
Licence Proprietární (serverová část)
GNU GPLv3 (klientská část)
Web https://one.ubuntu.com

Ubuntu One je cloudová služba, která poskytuje možnost ukládání a synchronizace souborů a také několik dalších služeb. Služba je provozovaná firmou Canonical primárně pro svůj operační systém Ubuntu, je však k dispozici i pro několik dalších platforem. Podle posledního vyjádření vývojářské firmy je plánováno ukončení služby Ubuntu One k 31.7.2014.[1]

Platformy[editovat | editovat zdroj]

Kromě systému Ubuntu je služba k dispozici pro dalších platformy. Jednou z nich je Microsoft Windows od verze Windows XP.[2] Ovládací aplikace je nyní ve fázi betaverze. K dalším podporovaným platformám patří systém Mac OS X, Android[3] a iPhone[4].

Aplikace pro správu účtu Ubuntu One v Ubuntu 12.04 LTS

Služby[editovat | editovat zdroj]

Základní nabízenou službou je možnost ukládání souborů do internetového úložiště a možnost následné automatické synchronizace těchto souborů mezi více různými zařízeními, podobně jako u úložiště Dropbox. Služba je dostupná pro počítače se systémem Ubuntu a Windows a také pro telefony se systémem Android.[3] Uživatelé měli zpočátku k dispozici zdarma 2 GB úložného prostoru. 28. července 2011 byla kapacita zdarma dostupného úložiště pro nové i stávající uživatele navýšena na 5 GB.[5] Další prostor může být zakoupen ve formě 20gigabytových balíčků nazývaných „20-pack“. Jeden balíček stojí 2,99 USD měsíčně a každý uživatel si jich může zakoupit libovolné množství.

S mobilními telefony iPhone a telefony se systémem Android souvisí placená služba streamování hudby do telefonu připojeného k internetu. Služba je k dispozici za cenu 3,99 USD za měsíc. Prvních třicet dní používání služby je zdarma.[4]

K Ubuntu One patří také obchod s hudbou nazývaný Ubuntu One Music Store. Tato služba je poskytována prostřednictvím obchodu 7digital. V obchodě je prodávána hudba ve formátu MP3 neobsahující žádnou formu ochrany DRM. Obchod je v systému realizován jako plugin do hudebního přehrávače. Plugin je k dispozici pro přehrávač Rhythmbox, původní výchozí přehrávač v Ubuntu, a Banshee používané jako výchozí v novějších verzích Ubuntu. Hudbu je možné zaplatit přes internet kartou nebo přes platební systém PayPal. Po zaplacení se vybrané skladby zkopírují do datového úložiště Ubuntu One daného uživatele, odkud se stáhnou do zařízení, z něhož byl nákup proveden.[6]

K dalším službám patří synchronizace poznámek aplikace Tomboy, kontaktů aplikace Evolution a záložek prohlížeče Firefox.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://voices.canonical.com/ubuntuone/2014/04/02/shutting-down-ubuntu-one-file-services/ Ukončení služby Ubuntu One
  2. Ubuntu One in Windows [online]. [cit. 2010-11-05]. [1]. (anglicky) 
  3. a b ŠTRAUCH, Adam. Ubuntu One pro Android [online]. 2011-07-04, [cit. 2011-07-06]. Dostupné online.  
  4. a b Ubuntu One Mobile [online]. [cit. 2011-07-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Canonical Ltd. A big thanks to our 1 million users: have some storage on us! [online]. 2011-07-28, [cit. 2011-07-29]. Článek na blogu Ubuntu One. Dostupné online. (anglicky) 
  6. ŠTRAUCH, Adam. Ubuntu One Music Store: nakupujeme hudbu v Ubuntu 10.04 [online]. 2010-04-02, [cit. 2011-07-06]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]