Přeskočit na obsah

Centrum softwaru pro Ubuntu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Centrum softwaru pro Ubuntu (Ubuntu Software Center)
Logo
VývojářCanonical Ltd.
Aktuální verze13.10 (7. října 2013)
Operační systémUbuntu
Vyvíjeno vPython (GTK+)
Typ softwaruSprávce softwaru, Obchod s aplikacemi
LicenceGNU GPL
Webwiki.ubuntu.com/SoftwareCenter
Stránka Launchpad
Online databáze aplikací
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Centrum softwaru pro Ubuntu (v originále Ubuntu Software Center, původně AppCenter) je počítačový program, který umožňuje procházení, vyhledávání, instalaci a odstraňování softwaru. Jde o základní program operačního systému Ubuntu a nahrazuje tak, od verze Ubuntu 9.10 Karmic Koala, původní aplikaci Přidat/Odstranit software, z projektu GNOME. Centrum softwaru pro Ubuntu je napsáno v jazyce Python a využívá knihovnu GTK3.

Vývoj programu byl ukončen v roce 2015 a v Ubuntu 16.04 LTS došlo k jeho nahrazení programem GNOME Software.[1][2]

Již na počátku roku 2009 vývojáři Ubuntu poznamenali, že existující aplikace na správu softwaru může být přepracována, vylepšena a zjednodušena. Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope obsahovalo již 5 separátních aplikací pro správu softwaru, které vytvářeli inkonzistenci v systému a kromě toho byly náročné na kapacitu instalačního CD. V Ubuntu 9.10 Karmic Koala se tak uživatelé mohli setkat s první verzí aplikace Centrum softwaru pro Ubuntu, která však byla ještě velmi neohrabaným konkurentem původní aplikace a v celkovém důsledku neuhladila diverzitu. Prvních větších změn se uživatelé dočkali až s vývojem dalších verzí, kdy během roku předběhlo Centrum softwaru pro Ubuntu původní aplikace v možnosti instalaci placených aplikací i obsluhy dalších aspektů, díky čemuž nahradilo také aplikace Gdebi a Synaptic.

Vývojáři Ubuntu si vzali za cíl:

"...měl by existovat jeden zřejmý mechanismus na instalaci, odstraňování a aktualizaci softwaru v Ubuntu, s typickým názvem a rozvržením, které může kdokoliv používat. Měl by existovat řízený systém pro vývojáře a obdivovatele, aby mohli vylepšit použitelnost popisů a dalších metadat pro balíky softwaru. Interface pro správu aktualizací by měl být vylepšen tak, aby co nejvíce rozšířil dobrovolnou instalaci aktualizací mezi miliony počítačů s Ubuntu. Projekty a prodejci, jejichž software je pro Ubuntu vytvářen, by měli být povzbuzováni tak, aby poskytovali odkazy a notifikovali uživatele na jejich přítomnost v Centru softwaru pro Ubuntu, na místo propagování instrukcí na instalaci s užitím příkazové řádky."
Říjen 2009 – verze 1.0.2 vypuštěná současně s Ubuntu 9.10 Karmic Koala.
Centrum Softwaru pro Ubuntu ve své první verzi

Představen nový, jednoduchý interface, pro hledání, instalaci a odstraňování softwaru, s lepší bezpečností oproti původní aplikaci.

Duben 2010 – verze 2.0.2 vypuštěná současně s Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS.

První LTS verze, která obsahovala aplikaci Centrum softwaru pro Ubuntu. Přinesla snadnější instalaci balíků, které neobsahují software, také se zde poprvé objevují podkategorie a Osobní archivy s balíky.

Říjen 2010 – verze 3.0.4 dodaná s Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat.

Zásadní změnou bylo umožnění instalace placeného softwaru, včetně podpory pro jeho nákup, zobrazení historie změn s možností vrácení do původního stavu.

Duben 2011 – verze 4.0 vypuštěná současně s Ubuntu 11.04 Natty Narwhal.

Přinesla možnost hodnotit aplikace a psát recenze, včetně možnosti sledovat hodnocení ostatních uživatelů a hodnotit jejich recenze.

Říjen 2011 – verze 5.0, součást Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot.

Aplikace Centrum softwaru pro Ubuntu byla přepsána do GTK3, vylepšen byl design (lepší integrace se zvoleným tématem v systému, přidána podpora pro propagaci vybraných aplikací, v lepší bylo změněno i procházení softwaru). Nepatrně byla vylepšena také doba startu aplikace a tlačítka byla přepracována na větší, což byl první krok k podpoře dotykových obrazovek. Centrum softwaru pro Ubuntu přineslo také integraci s prostředím Unity, možnost seřadit aplikace podle hodnocení a umožnilo vývojářům uživatele lépe informovat o minimálních požadavcích na hardware.

Duben 2012 – verze 5.2 vydaná současně s Ubuntu 12.04 Precise Pangolin LTS.
Náhled aplikace v Ubuntu 12.04 LTS

Tato verze přinesla vylepšení vzhledu, novou kategorii pro knihy a časopisy a výrazně zrychlený čas doby startu. Zároveň se v této verzi objevila základní podpora pro integraci videa v popiscích aplikace a též možnost zobrazení více než jednoho obrázkového náhledu. Na internetu pak byl vylepšen přístup do katalogu aplikací, který nyní obsahuje také oblíbené aplikace a banner doporučených aplikací.

Říjen 2012 – Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.

Žádné zásadní změny vzhledu ani chování nebyly představeny.

Duben 2013 – Ubuntu 13.04 Raring Ringtail.

Zatím není známo jaké nové funkce budou v tomto vydání zařazeny, ovšem lze předpokládat upravený vzhled. Zároveň je naplánováno představení nové ikony spouštěče, jakou součást větších vzhledových změn.

  1. Sam Tran. Ubuntu Software Centre To Be Replaced in 16.04 LTS [online]. [cit. 2015-11-04]. Dostupné online. 
  2. Silviu Stahie. Ubuntu 16.04 LTS to Drop Ubuntu Software Center for GNOME Software [online]. 5 November 2015 [cit. 2015-11-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]