Synaptic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Snímek Synapticu
Logo projektu

Synaptic je počítačový program fungující jako grafické uživatelské rozhraní správy balíčků pro balíčkovací systém APT, používaný zejména v Debianu a na něm založených distribucích Linuxu. Používá grafickou knihovnu GTK+ a je k disposici pod licencí GNU GPL, jedná se tedy o svobodný software.

Synaptic obvykle pracuje s balíčky typu deb, ale může pracovat i s balíčky typu RPM. Je používán pro instalaci balíčků z repozitářů i pro odinstalaci, ale i pro vyhledávání balíčků, zobrazování informací o nich, zobrazování snímků obrazovky a podobně.

Vývoj Synapticu byl placen firmou Conectiva, která požádala svého tehdejšího zaměstnance, Alfreda Kojimu, aby napsal grafické rozhraní pro APT, čímž by navázal na práci započatou tvorbou apt-rm. V rámci Ubuntu je dnes stále k dispozici, ale jako výchozí program pro správu balíčků jej nahradilo Softwarové centrum Ubuntu a od verze 11.10 Oneiric Ocelot není součástí výchozí instalace. Jinou populární alternativou Synapticu je propracovaný program Aptitude pro textové uživatelské rozhraní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Synaptic (software) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]