Synaptic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Synaptic Package Manager
Logo
Snímek Synapticu
Snímek Synapticu
Vývojář Canonical
První vydání 13. listopadu 2001
Aktuální verze 0.84.6 (26. června 2019)
Operační systém Debian a odvozené
Vyvíjeno v C, C++, Python
Typ softwaru Správce balíčků
Licence GNU GPLv2
Lokalizace angličtina
Web nongnu.org/synaptic
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synaptic (výslovnost [siˈnæptik]) je počítačový program fungující jako grafické uživatelské rozhraní správy balíčků pro balíčkovací systém APT, používaný zejména v Debianu a na něm založených distribucích Linuxu. Používá grafickou knihovnu GTK+ a je k disposici pod licencí GNU GPL, jedná se tedy o svobodný software.

Synaptic obvykle pracuje s balíčky typu deb, ale může pracovat i s balíčky typu RPM. Je používán pro instalaci balíčků z repozitářů i pro odinstalaci, ale i pro vyhledávání balíčků, zobrazování informací o nich, zobrazování snímků obrazovky a podobně.

Vývoj Synapticu byl placen firmou Conectiva, která požádala svého tehdejšího zaměstnance, Alfreda Kojimu, aby napsal grafické rozhraní pro APT, čímž by navázal na práci započatou tvorbou apt-rm. V rámci Ubuntu je dnes stále k dispozici, ale jako výchozí program pro správu balíčků jej nahradilo Softwarové centrum Ubuntu a od verze 11.10 „Oneiric Ocelot“ není součástí výchozí instalace. Jinou populární alternativou Synapticu je propracovaný program Aptitude pro textové uživatelské rozhraní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Synaptic (software) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]