Ken Thompson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ken Thompson (vlevo) s Dennisem Ritchiem

Kenneth Thompson (* 4. února 1943, New Orleans, Louisiana, USA) je programátor a informatik, známý především vlivem na vznik operačního systému Unix.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v New Orleans, Louisiana, USA. V roce 1965 se stal bakalářem přírodních věd a v roce 1966 získal magisterský diplom, obojí v oboru elektroinženýrství a počítačová věda na Kalifornské univerzitě, Berkeley, kde byl vedoucím jeho diplomové práce Elwyn Berlekamp.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V 60. letech 20. století pracoval společně Dennisem Ritchiem na operačním systému Multics. Když psali Multics, vytvořil programovací jazyk Bon. Tito dva muži ale opustili projekt Multics, když Bellovy laboratoře vzdaly členství. Využili ale zkušenosti z projektu a v roce 1969 se posléze oba stali hlavními tvůrci operačního systému Unix. Ve stejné době se on sám rozhodl, že Unix potřebuje systémový programovací jazyk a vytvořil jazyk B, což byl předchůdce Ritchieho jazyka C.

Vyvinul verzi CTTS editoru QED, který obsahoval regulární výrazy pro hledání textu. QED a jeho pozdější editor ed (standardní editor Unixu) významně přispěli k výsledné popularitě regulárních výrazů, jenž byly považovány hlavně za nástroj (nebo hračku) logiků. Regulární výrazy pronikly do programů zpracovávajících text v Unixu (např. grep) a také do moderních programovacích jazyků jako je Perl. Vytvořil také hlavní koncept v programu na úpravu textu, který vytvořil Rob Pike. Téměř všechny programy, které v dnešní době pracují s regulárními výrazy, používají některou z variant jeho zápisu.

V roce 1992 pak společně s Robem Pikem vyvinul UTF-8 (široce využívaný způsob kódování řetězců znaků do sekvencí bajtů).

Dohromady s Josephem Condonem vytvořili hardware a software pro Bell, což byl počítač určený k šachovým hrám světových šampionů. Dále napsal programy ke generování výpočtů šachových zakončení se 4, 5 a 6 figurkami. Za jejich pomoci může šachový program úspěšně hrát, jakmile se dostane do už uložené pozice. Později, za pomoci znalce šachových koncovek Johna Roycrofta, Thompson vydal své první výsledky na CD-ROM.

Jeho styl programování ovlivnil ostatní, zejména co se týče slohové střízlivosti ve vyjadřování a preferování jasných tvrzení.

V roce 2000 odešel z Bellových laboratoří. Poté pracoval v Entrishere, Inc až do roku 2006 a v současnosti pracuje pro Google.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Turingova Cena[editovat | editovat zdroj]

V roce 1983 obdrželi Thompson a Ritchie Turingovu cenu za rozvoj teorie generických operačních systému a zejména za implementaci operačního systému Unix.

Státní vyznamenání za technologii[editovat | editovat zdroj]

27. dubna 1999 obdržel společně s Ritchiem Státní vyznamenání za technologii od prezidenta Billa Clintona za vynalezení operačního systému Unix a programovacího jazyka C, jenž oba vedli k nesmírnému pokroku v oblasti software, hardware, network a podnítili růst celého průmyslu, čímž povznesli vedoucí pozici USA v informatice.

Cena Tsutomu Kanai[editovat | editovat zdroj]

Roku 1999 byl oceněn první cenou Tsutomu Kanai, za své postavení při tvorbě operačního systému Unix, jenž je po desetiletí klíčovým prvkem.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ken Thompson na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]