BNP Paribas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Paribas. Tento článek pojednává o bance. Možná hledáte: BNP Paribas Open nebo BNP Paribas Masters – tenisové turnaje.
BNP Paribas
Logo
Logo
Centrála banky na Rue Bergère v Paříži
Centrála banky na Rue Bergère v Paříži
Základní údaje
Právní formasociété anonyme
Datum založení23. května 2000
PředchůdciBanque nationale pour le commerce et l'industrie
Paribas
Adresa sídlaPaříž, 750 09, Francie
Klíčoví lidéJean-Laurent Bonnafé
Charakteristika firmy
Oblast činnostifinanční služba
ProduktyInvestiční management
Zaměstnanci192 000 (2016)
Dceřiné společnostiBNP Paribas Asset Management
Bank of the West
Hello bank!
First Hawaiian Bank
BNP Paribas Fortis
Italian National Labor Bank
BNP Paribas Factor
BNP Paribas (United Kingdom)
BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE
Identifikátory
Oficiální webgroup.bnpparibas
ISINFR0000131104
LEIR0MUWSFPU8MPRO8K5P83
Některá data mohou pocházet z datové položky.

BNP Paribas je francouzská obchodní banka, která je podle výše vkladů největší bankou v Evropě.[1] Vznikla 23. května 2000 fúzí Banque Nationale de Paris (BNP) a Paribas. Jakožto jejich právní nástupce patří společně se Société Générale a Crédit Lyonnais ke třem nejstarším bankám ve Francii. Její právní forma je akciová společnost s hlavním sídlem v Paříži na Rue Bergère. Budova je chráněná jako historická památka.[2] V roce 2010 měla 205 300 zaměstnanců a obrat ve výši 43,9 miliard .

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Banka BNP vznikla v roce 1966 sloučením Banque Nationale du Commerce et de l'Industrie a Comptoir National d'Escompte de Paris. V roce 1993 byla BNP privatizována.

Původní Compagnie Financière de Paris et des Pays-Bas (Finanční společnost Paříž a Nizozemsko) známá jako Compagnie Financière de Paribas změnila v roce 1998 po akvizici Compagnie Bancaire název na Paribas.

V roce 1999 se na Pařížské burze odehrála mezi BNP a Société Générale komplikovaná bitva o převzetí. Société Générale chtěla převzít Paribas, zatímco BNP odpověděla nabídkou na ovládnutí Société Générale a ještě banky Paribas. Nabídka BNP na Société Générale sice ztroskotala, ale Paribas se stala součástí BNP a v následujícím roce vznikla BNP Paribas.

V roce 2002 získala německou banku Consors se sídlem v Norimberku, 2006 převzala šestý největší italský bankovní ústav Banca Nazionale del Lavoro, 2008 belgickou banku Fortis Bank Belgium.

V září 2010 byla BNP Paribas spolu s dalšími 10 bankami odsouzena francouzským protimonopolním úřadem k celkové pokutě ve výši 381,1 miliónů €. Banky uzavřely dohodu a v letech 2002-2007 zpoplatnily svým zákazníkům platbu šekem ve výši 4,3 centů, aby docílily mimořádného zisku. Opatření se dotklo 80 % šeků použitých ve Francii, kde bylo do té doby jejich používání bezplatné. Po zásahu bankovního dozoru byla tato praxe ukončena a kartel byl potrestán pokutou. Podle úřadu hrála BNP Paribas ve skupině vedoucí úlohu, takže její pokuta byla vyšší o 10 %. Protože dále byla banka v roce 2000 už jednou kvůli porušení pravidel hospodářské soutěže pokutována, byla její pokuta navýšena ještě o dalších 20 %.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BNP Paribas na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]