Klášter Saint-Savin-sur-Gartempe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opatství Saint-Savin-sur-Gartempe
Světové dědictví UNESCO
Abbaye Saint-Savin-sur-Gartempe 2006-07-10 3.jpg
Smluvní stát FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iii
Odkaz 230 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1983 (7. zasedání)
Rejstřík památek PA00105712 a PA00105711

Saint-Savin-sur-Gartempe [n savén syr gartam] je název bývalého francouzského benediktinského opatství v obci Saint-Savin (Vienne), asi 40 km východně od Poitiers. Díky své mimořádné historické a umělecké hodnotě je od roku 1983 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 5. století utekli do Galie světci z Makedonie, bratři Savinus a Cyprianus. Na nedalekém pahorku Mont des Trois Cyprès se právě Savinus přidal ke komunitě místních kněží. V 9. století byl poblíž tohoto pahorku vybudován místní komunitou asi 20 benediktinských řeholníků první kostel, zasvěcený již zmíněnému svatému mučedníkovi. Tento opatský kostel zbyl jako jediný pozůstatek benediktinského opatství založeného kolem roku 810 Karlem Velikým. To bylo roku 878 zničeno vikingskými nájezdníky. Obnoveno bylo až v 11. století a celé je vystavěno v románském slohu. Je známé především díky velkému množství nástěnných maleb.

Klášterní kostel[editovat | editovat zdroj]

Kostel je trojlodní románská halová stavba se štíhlými sloupy a valenými klenbami, příčnou lodí a chórem s ochozem pěti kaplí. Pod kostelem je krypta s náhrobky sv. Savina a sv. Cypriána. Nad křížením je čtyřhranná zvonice, v západním průčelí je 80 m vysoká gotická věž s bohatou plastickou výzdobou. Strop i sloupy hlavní lodi, předsíň i krypta jsou vyzdobeny výborně zachovanými figurálními freskami z doby kolem 1100.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]