Nábřeží Seiny v Paříži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nábřeží Seiny v Paříži
Světové dědictví UNESCO
Ostrov Cité, Pont Neuf a Eiffelova věž v noci
Smluvní státFrancieFrancie Francie
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, ii, iv
Odkaz600 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení1991 (15. zasedání)

Nábřeží Seiny v Paříži je architektonický celek zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o nábřeží na obou březích řeky Seiny v Paříži, jehož součástí jsou nejvýznamnější pařížské pamětihodnosti jako Eiffelova věž, Musée d'Orsay, Louvre nebo katedrála Notre-Dame, ale také historické mosty, které spojují oba břehy. Nábřeží bylo zaneseno na seznam v roce 1991.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První nábřeží byla postavena na počátku 16. století. Nejstarší je Quai des Grands-Augustins na levém břehu naproti ostrovu Cité. V roce 1753 vzniklo Náměstí Ludvíka XV. (dnešní Place de la Concorde) a souběžně s ním i nábřeží na obou stranách řeky. Domy, které se nacházely přímo na břehu, byly strženy a na uvolněném prostoru tak mohla vzniknout zvýšená nábřeží. V roce 1870 bylo postaveno 15 mostů.

Nízká nábřeží byla přizpůsobena říční dopravě. Břehy Seiny se rovněž staly místem světových výstav v roce 1855 a 1900.

Ve 20. století se silniční doprava rozšířila i na nábřeží. První silnice byla postavena na pravém břehu v letech 1961-1967. Na levém břehu je pouze krátká část v délce dvou kilometrů od Quai Anatole-France na Quai Branly. Nábřeží mají také úseky pro chodce jako např. od Quai Saint-Bernard (kde se nachází Musée de la sculpture en plein air) po Quai de Conti poblíž Institut de France.

Rozsah území[editovat | editovat zdroj]

Seina protéká městem od východu na západ a rozděluje město Paříž na dvě nestejné poloviny: severní část (pravý břeh) a jižní část (levý břeh). Světové dědictví zahrnuje pouze nábřeží a stavby, které zde byly postaveny. Oblast zapsaná roku 1991 na Seznam světového dědictví UNESCO je nábřeží Seiny, které začíná u Pont de Sully (48°51′ s. š., 2°21′32″ v. d.) a končí u Pont d'Iéna (48°51′35″ s. š., 2°17′32″ v. d.) na pravém břehu a u Pont de Bir-Hakeim (48°51′20″ s. š., 2°17′16″ v. d.) na levém břehu. Rozkládá se na ploše 365 ha včetně ostrovů Cité a Sv. Ludvíka.

Jižní část - levý břeh[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Rive gauche.

Nábřeží na levém břehu řeky vede na území 13., 5., 6., 7. a 15. obvodu (po směru toku). Na této straně se nacházejí Musée d'Orsay, Ministerstvo zahraničních věcí (Quai d'Orsay), Invalidovna, Eiffelova věž, Musée du quai Branly, Bourbonský palác, Parc André-Citroën a mnoho dalších budov a památek.

Severní část - pravý břeh[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Rive droite.

Nábřeží na pravém břehu řeky vede na území: 12., 4., 1., 8. a 16. obvodu. Na této straně leží Louvre, Grand Palais, Jardin des Tuileries, Palais Royal, Palais de Chaillot, Place de la Concorde, Pařížská radnice a jiné významné historické památky. Od roku 2002 se každé léto na přelomu července a srpna na pravém břehu organizuje Paris Plages v délce 3,5 km.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Ze tří pařížských ostrovů jsou do chráněného území zahrnuty ostrov Cité, kde se nachází katedrála Notre-Dame, Justiční palác, Sainte Chapelle a ostrov Sv. Ludvíka, kde stojí mnoho městských paláců a kostel Saint-Louis-en-l'Île.

Mosty[editovat | editovat zdroj]

V pásmu zapsaném na seznamu leží 23 z 37 pařížských mostů (směr po proudu):

Vegetace na březích[editovat | editovat zdroj]

Stromy, které byly vysázeny na březích, jsou většinou platany, topoly, osiky a také vrby.

Bukinisté[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Bukinista.

Neodmyslitelnou součástí pařížských nábřeží jsou knihkupci a antikváři - bukinisté. První se objevili na nábřeží Quai Voltaire v roce 1891. Jejich malé tmavozelené boudy nabízejí převážně staré knihy, pohlednice a fotografie města. Každý z 245 bukinistů má přesně vyhrazený prostor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rives de la Seine à Paris na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]