Hôtel de ville de Paris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o radniční budově. Možná hledáte: Pařížskou radnici, která v ní sídlí.
Hôtel de ville de Paris
Hotel de Ville Paris.jpg
Základní informace
Sloh novorenesance
Architekt Théodore Ballu
Poloha
Adresa 4. pařížský obvod, FrancieFrancie Francie
Ulice Place de l'Hôtel-de-Ville, Rue de Rivoli a rue de Lobau
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA00086319
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Radnice během kandidatury Paříže na XXX. letní olympijské hry

Hôtel de ville de Paris (česky Pařížská radnice) je oficiální název radniční budovy v centru Paříže, která je sídlem pařížské správy již od roku 1357. V budově je rovněž výstavní prostor, kde se pravidelně konají výstavy. Nachází se na pravém břehu řeky Seiny na náměstí Place de l'Hôtel-de-Ville ve 4. obvodu. Radnice se v dějinách města stala často dějištěm povstání a revolucí jako bylo povstání Étienna Marcela v roce 1358, Fronda (16481653), Červencová revoluce (1830), Únorová revoluce (1848), Pařížská komuna (1871), při které radnice vyhořela, i pařížské povstání (1944). Budova je od roku 1975 chráněná jako historická památka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Étienne Marcel získal dům s podloubím pro pařížskou obec v červenci 1357 a od té doby je centrem pařížských městských institucí. Budova sloužila i jako městská tržnice. Ve 13. století se městská obec scházela poblíž pevnosti Petit Châtelet na levém břehu v místě dnešní ulice Rue Soufflot a na počátku 14. století se přesunula na Montagne Sainte-Geneviève.

V 16. století italský architekt Boccador navrhl renesanční palác, který nahradil původní středověký dům. Výstavba začala v roce 1533 a byla dokončena až v roce 1628. V letech 1836-1850 proběhlo rozšíření budovy, při kterém byla zachována renesanční fasáda.

V době Pařížské komuny radnici podpálili komunardi během bojů v roce 1871. Budova vyhořela i s městským archivem. Zničena byla i městská knihovna, která shořela při požáru Justičního paláce na ostrově Cité. Budova byla obnovena v letech 1874-1882 podle plánů architektů Théodora Ballu a Édouarda Deperthese. Novorenesanční fasáda byla inspirována původní budovou.

Prostor před radnicí se již od středověku nazýval Place de Grève. 19. března 1803 byl přejmenován na Place de l'Hôtel-de-Ville a v roce 1982 se z něj stala pěší zóna.

Seznam osobností na fasádě[editovat | editovat zdroj]

Hlavní fasáda je zdobená 146 sochami osobností, které měly vztah k městu Paříži (umělci, vědci, politici, průmyslníci aj.). Jejich seznam je v abecedním pořadí:[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hôtel de ville de Paris na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Přehled soch

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]