Přeskočit na obsah

Hôtel de ville de Paris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o radniční budově. Možná hledáte: Pařížskou radnici, která v ní sídlí.
Hôtel de ville de Paris
Hôtel de ville de Paris (10. července 2014)
Účel stavby

oficiální sídlo

Základní informace
Slohnovorenesance
ArchitektThéodore Ballu
Výstavba1357
Poloha
Adresa5, rue de Lobau, 75004 Paris, 4. pařížský obvod, FrancieFrancie Francie
UlicePlace de l'Hôtel-de-Ville – Esplanade de la Libération, Rue de Rivoli a Rue de Lobau
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyPA00086319
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Radnice během kandidatury Paříže na XXX. letní olympijské hry

Hôtel de ville de Paris (česky Pařížská radnice) je oficiální název radniční budovy v centru Paříže, která je sídlem pařížské správy již od roku 1357. V budově je rovněž výstavní prostor, kde se pravidelně konají výstavy. Nachází se na pravém břehu řeky Seiny na náměstí Place de l'Hôtel-de-Ville ve 4. obvodu. Radnice se v dějinách města stala často dějištěm povstání a revolucí jako bylo povstání Étienna Marcela v roce 1358, Fronda (16481653), Červencová revoluce (1830), Únorová revoluce (1848), Pařížská komuna (1871), při které radnice vyhořela, i pařížské povstání (1944). Budova je od roku 1975 chráněná jako historická památka.

Étienne Marcel získal dům s podloubím pro pařížskou obec v červenci 1357 a od té doby je centrem pařížských městských institucí. Budova sloužila i jako městská tržnice. Ve 13. století se městská obec scházela poblíž pevnosti Petit Châtelet na levém břehu v místě dnešní ulice Rue Soufflot a na počátku 14. století se přesunula na Montagne Sainte-Geneviève.

V 16. století italský architekt Boccador navrhl renesanční palác, který nahradil původní středověký dům. Výstavba začala v roce 1533 a byla dokončena až v roce 1628. V letech 18361850 proběhlo rozšíření budovy, při kterém byla zachována renesanční fasáda.

V době Pařížské komuny radnici podpálili komunardi během bojů v roce 1871. Budova vyhořela i s městským archivem. Zničena byla i městská knihovna, která shořela při požáru Justičního paláce na ostrově Cité. Budova byla obnovena v letech 18741882 podle plánů architektů Théodora Ballu a Édouarda Deperthese. Novorenesanční fasáda byla inspirována původní budovou.

Prostor před radnicí se již od středověku nazýval Place de Grève. 19. března 1803 byl přejmenován na Place de l'Hôtel-de-Ville a v roce 1982 se z něj stala pěší zóna.

Seznam osobností na fasádě

[editovat | editovat zdroj]

Hlavní fasáda je zdobená 146 sochami osobností, které měly vztah k městu Paříži (umělci, vědci, politici, průmyslníci aj.). Jejich seznam je v abecedním pořadí:[1]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hôtel de ville de Paris na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Přehled soch

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]