Petit Châtelet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petit Châtelet
Petit Châtelet 1650.jpg
Poloha
AdresaPaříž, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Petit Châtelet

Petit Châtelet (neboli Malý hrad) byl jednou ze dvou pevností, které chránily mosty vedoucí na ostrov Cité v Paříži. Petit Châtelet se nacházel na levém břehu a chránil přístup na Petit-Pont. Naopak Grand Châtelet na pravém břehu chránil přístup na Grand-Pont (dnešní Pont au Change). Pevnosti zde stály již od 9. století, nejprve dřevěné, později kamenné a obě byly zbořeny. Petit Châtelet v roce 1782, Grand Châtelet v roce 1808.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 877 nechal Karel II. Holý zlepšit opevnění Paříže, aby ochránil město před častými nájezdy Normanů. Byly opraveny hradby na ostrově Cité, opevněny mosty a k jejich ochraně byly na březích vybudovány dřevěné věže.

Dřevěné věže byly nahrazeny kamennými stavbami kolem roku 1130 za Ludvíka VI. Petit Châtelet byl jen jednoduchou stavbou s bránou a dvěma věžemi. 20. prosince 1296 se rozvodnila Seina, která poškodila Petit-Pont i Petit Châtelet. Ten nechal Karel V. přestavět roku 1369. Karel VI. v roce 1382 určil Petit Châtelet jako sídlo pařížského prévôta. Část sloužila jako vězení.

V roce 1769 bylo nařízeno Petit Châtelet zbořit, k čemuž došlo v roce 1782. Vězni byli přesunuti do věznice Force a volné prostranství bylo přeměněno na náměstí Place du Petit Pont.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petit Châtelet de Paris na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]