Eugène Viollet-le-Duc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eugène Viollet-le-Duc
Eugène Viollet-le-Duc
Eugène Viollet-le-Duc
Narození 27. ledna 1814
Paříž
Úmrtí 17. září 1879 (ve věku 65 let)
Lausanne
Místo odpočinku Cimetière du Bois-de-Vaux
Povolání architekt, spisovatel, navrhovatel, historik umění, historik architektury, umělec a restaurátor
Ocenění Royal Gold Medal
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc (27. ledna 1814 v Paříži - 17. září 1879 v Lausanne) byl francouzský architekt a historik umění. K jeho nejvýznamnějším dílům patří restaurování středověkých budov ve Francii a jeho vědecké práce o dějinách architektury.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1840 jej Prosper Mérimée pověřil restaurováním klášterního kostela ve Vézelay. Tím začala dlouhá série restaurátorských prací, na jejichž základě byl Viollet-le-Duc jmenován vedoucím restaurátorem ve Francii. Nebyl sice jmenován generálním inspektorem historických památek, ale stal se roku 1853 dozorcem všech církevních staveb ve Francii (Inspecteur général des Edifice Diocésains).

Významné jsou rovněž jeho práce o středověké architektuře. V letech 1854-1868 vydal desetisvazkové dílo Dictionnaire raisonné de l'architecture française du XIe au XVIe siècle (Slovník francouzské architektury od 11. do 16. století). K tomuto účelu během svých výprav po Francii zhotovil množství kvalitních kreseb, plánů a další dokumentace a prováděl pokusy s rekonstrukcí středověkých budov.

Jeho znalosti středověké stavební techniky přespěly k restaurování historických budov i k řešení soudobých problémů ve stavebnictví. Se svými návrhy se Viollet-le-Duc řadí k architektuře historismu. K jeho žákům patřil např. architekt Paul Abadie.

Jeho socha je jednou ze 146 soch umístěných na fasádě budovy Hôtel de ville de Paris.

Výběr prací[editovat | editovat zdroj]

Viollet-le-Ducův náčrtek opatství Saint-Allyre v Clermont.
  • Ostatní stavby
    • Biskupský palác v Sens

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Činnost Viollet-le-Duca v oblasti památkové péče je stále podrobována výzkumu. Některé restaurované stavby skončily ve stavu, jaký původně nikdy neměly. Viollet-le-Ducovi odpůrci proto architekta a jeho žáky nazývají pejorativně jako vandalisme restaurateurs (restaurátorští vandalové). Jejich představitelem byl známý anglický spisovatel John Ruskin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eugène Viollet-le-Duc na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]