Palais des Tuileries

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tuileries před rokem 1871 - pohled z nádvoří Louvru

Palais des Tuileries (česky Tuilerijský palác) byl královský palác v Paříži. Původní zámek byl vzdálený asi 500 m od paláce Louvre, se kterým byl posléze spojen dvěma křídly (dnešní Pavillon de Flore a Pavillon de Marsan) a uzavíral tak západní stranu komplexu. Palác vyhořel během potlačování Pařížské komuny v roce 1871 a posléze byl stržen. Západně od paláce se rozkládal zámecký park Jardin des Tuileries.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba paláce začala v roce 1564 pro královnu Kateřinu Medicejskou podle plánů architekta Philiberta Delorma (1510-1570) na místě bývalé cihelny (fr. la tuilerie), která dala paláci jméno. Po královnině smrti nebyl palác dostavěn podle původních plánů.

Král Jindřich IV. se rozhodl spojit paláce Louvre a Tuilerie výstavbou dvou galerií. Tento projekt ovšem nebyl zcela realizován. Ovšem už za Karla IX. byla jižně podél řeky Seiny postavena Grande Galerie. V 17. století, kdy Ludvík XIV. přesunul své sídlo z Louvru do Versailles, palác Tuileries ztratil svůj význam a dokonce byl dočasně prázdný.

Po vypuknutí Velké francouzské revoluce byla v paláci od října 1789 internována královská rodina. Dne 10. srpna 1792 došlo k útoku na Tuilerijský palác, při kterém padla většina královské švýcarské gardy. Ludvík XVI., Marie Antoinetta a jejich děti byly umístěny v důsledku těchto událostí do vězení v pařížském Templu.

Vyhořelý palác (pohled od zahrad)

V roce 1806 byly zahájeny práce na spojení obou paláců. Architekti Charles Percier a Pierre-François-Léonard Fontaine začali paralelně s Velkou galerií budovat severní křídlo – Galerie Napoléon. Za Ludvíka XVIII. a během Druhého císařství práce vedli architekti Louis Visconti a Hector Lefuel. Napoleon III. inauguroval hotový Nouveau Louvre v roce 1857. Ovšem během krvavého týdne při bojích proti Pařížské komuně v květnu 1871 byly Tuilerie vypáleny a jejich ruiny byly v roce 1880 zbourány. Zůstaly pouze dva malé pavilony, které sloužily od roku 1887 jako výstavní prostor pro Salón nezávislých.

Sloup z paláce v Německu

Malá část ruin byla v roce 1871 prodána do Berlína. Pozůstatky se nacházejí na ostrově Schwanenwerder.

Projekt rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2002 existuje sdružení usilující o kompletní rekonstrukci Tuilerijského paláce.[1] Protože existují fotografie královských komnat, byla by rekonstrukce teoreticky možná. Při obnovení paláce by se zvýšila kapacita muzea Louvre.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tuileries Palace na anglické Wikipedii.

  1. (francouzsky) Oficiální stránky výboru pro obnovu paláce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]