Henri Victor Regnault

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Henri Victor Regnault
Henri Victor Regnault, chemik, fyzik a fotograf
Henri Victor Regnault, chemik, fyzik a fotograf
Narození 21. července 1810
Cáchy
Úmrtí 19. ledna 1878 (ve věku 67 let)
Paříž
Alma mater École Polytechnique
Mines ParisTech
Povolání fyzik, chemik, inženýr, fotograf a profesor
Zaměstnavatel Collège de France (18411871)
Ocenění Copleyho medaile (1869)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Pour le Mérite
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Victor Regnault (21. července 1810, Cáchy19. ledna 1878, Auteuil) byl francouzský chemik, fyzik a fotograf známý pečlivým měřením tepelných vlastností plynů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Cáchách v roce 1810, po smrti rodičů ve svých osmi letech se přestěhoval do Paříže. Tam do osmnácti pracoval pro čalounickou firmu. V roce 1830 nastoupil do společnosti École Polytechnique.

Regnault vynikal ve vznikajícím oboru organická chemie, syntetizoval několik chlorovaných uhlovodíků (např. vinylchlorid, polyvinylchlorid, dichlormethan) a byl jmenován profesorem chemie na univerzitě v Lyonu. V roce 1840 byl jmenován předsedou École Polytechnique a v roce 1841 se stal profesorem fyziky v Collège de France.

Začátkem roku 1843 začal sestavovat rozsáhlou číselnou tabulku o vlastnostech páry, kterou publikoval v roce 1847 a dostal za ni Rumfordovu medaili společnosti Royal Society of London. V roce 1851 byl zvolen členem Švédské královské akademie věd.

V Sèvres pokračoval v práci na výzkumu tepelných vlastností hmoty. Navrhl citlivé teploměry, vlhkoměry, výškoměry a kalorimetry, měřil měrné teplo mnoha látek a koeficient tepelné roztažnosti plynů.

Regnault byl také vášnivým amatérským fotografem. Představil použití pyrogalollové kyseliny jako vyvolávacího činidla a byl jedním z prvních fotografů, který používal papírové negativy. V roce 1854 založili v Paříži Henri Victor Regnault, Jean-Baptiste Louis Gros, Hippolyte Bayard, Alexandre Edmond Becquerel, Eugène Durieu, Gustave Le Gray a další fotografickou společnost Société française de photographie.[1]

Je jednou ze 72 osobností, jejichž jméno je napsáno na Eiffelově věži v Paříži, jeho socha je jednou ze 146 soch umístěných na fasádě budovy Hôtel de ville de Paris.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAHLBERG, Laurie. heslo Regnault, Henri-Victor. In John Hannavy. Encyclopedia of nineteenth-century photography. New York : Routledge, 2007. Dostupné online. ISBN 978-0-415-97235-2. S. 1185. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]