École polytechnique

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z École Polytechnique)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
École Polytechnique
École centrale des travaux publics a École polytechnique
Logo univerzity
Ecole Polytechnique France seen from lake DSC03389.JPG
Motto
Pour la Patrie, les Sciences et la Gloire
Datum založení 28. září 1794
Počet studentů 2 316 (2018)
Ulice rue Descartes, rue Clovis, rue du Cardinal-Lemoine, rue d'Arras, Rue Monge, rue des Bernardins a rue de la Montagne-Sainte-Geneviève
Zeměpisné souřadnice
Členství Conférence des Grandes Écoles, Conférence des directeurs des écoles françaises d'ingénieurs, University of Paris-Saclay, ParisTech, Couperinovo konsorcium, UniverSud Paris, Medicen a Mediterra
polytechnique.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pařížské sídlo školy v Rue Descartes v letech 1805-1976

École Polytechnique (často přezdívána X) je nejvýznamnější a nejznámější francouzská vysoká škola technického zaměření. Je známa svými vysoce náročnými přijímacími testy, ale také tím, že její absolventi jsou ve Francii považováni za elitu; samotná škola má podobné postavení, jako například Massachusettský technologický institut ve Spojených státech. Absolventi školy také zastávají mnoho důležitých řídících míst ve francouzském průmyslu a ekonomice. Z řad studentů a absolventů vzešlo také několik držitelů Nobelovy ceny či jiných prestižních vědeckých ocenění.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

École Polytechnique byla založena již v roce 1794 a její sídlo se nacházelo v Latinské čtvrti v Paříži. V roce 1805 z ní Napoleon Bonaparte udělal důstojnickou školu a studenti - pokud jsou francouzští občané - mají uniformy, statut a plat důstojníků, ale ani cizinci neplatí školné. Dnes sídlí ve městě Palaiseau asi 15 km jihozápadně od Paříže, kam se přestěhovala v roce 1976. Škola patřila též k zakládajícím členům sdružení ParisTech a každoročně na ní úspěšně dostuduje přes 500 studentů. Na škole studuje přes 2000 studentů. Barvami univerzity jsou červená a žlutá. Jako důstojníci se studenti školy také pravidelně účastní oslav pádu Bastilly a také jsou známi tím, že v dobách ohrožení země bojovali za svoji vlast, například v roce 1814. Na nádvoří školy je pomník všem studentům, kteří padli za obranu vlasti.

Studijní programy[editovat | editovat zdroj]

Polytechnika nabízí tříletý bakalářský a čtyřletý inženýrský program v řadě oborů a vedle toho několik magisterských a doktorských programů. Asi třetina studentů jsou cizinci, magisterské a doktorské programy se učí většinou v angličtině. Nejdůležitější je inženýrský program, který začíná 8 měsíci vojenského výcviku a čtyřmi měsíci společných kurzů matematiky, fyziky, počítačů a ekonomie. Ve druhém roce si každý student vybere 12 kurzů z nejméně 5 různých disciplin, včetně humanitních a společenských věd. Třetí rok je věnován intenzivnímu studiu určitého oboru nebo tématu a končí čtyřměsiční praxí. Čtvrtý rok tráví většina studentů na nějaké jiné polytechnické škole, 35 % studentů volí zahraniční školy. Už během studia se nejlepším studentům otvírá přístup do státní služby.

Slavní studenti a absolventi[editovat | editovat zdroj]

(X znamená rok přijetí)

Vědci[editovat | editovat zdroj]

Průmyslníci, ředitelé[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]