École polytechnique

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z École Polytechnique)
Skočit na: Navigace, Hledání
École Polytechnique
École centrale des travaux publics a École polytechnique
Ecole Polytechnique France seen from lake DSC03389.JPG
Motto
Pour la Patrie, les Sciences et la Gloire
Datum založení 28. září 1794
Sídlo Paříž
Zeměpisné souřadnice
Členství University of Paris-Saclay, Mediterra, Medicen, UniverSud Paris, Conférence des Grandes Écoles, ParisTech, Conférence des directeurs des écoles françaises d'ingénieurs a Couperinovo konsorcium
www.polytechnique.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

École Polytechnique (často přezdívána X) je nejvýznamnější a nejznámější francouzská vysoká škola technického zaměření. Je známa svými vysoce náročnými přijímacími testy, ale také tím, že jsou její absolventi považováni za elitu a ve Francii má škola podobné postavení jako například v USA MIT. Absolventi školy také zastávají většinu důležitých řídících míst ve francouzském průmyslu a ekonomice. Z řad studentů a absolventů vzešlo také několik držitelů Nobelovy ceny či jiných prestižních vědeckých ocenění.

Pařížské sídlo školy v Rue Descartes v letech 1805-1976

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

École Polytechnique byla založena již v roce 1794 a její sídlo se nacházelo v Latinské čtvrti v Paříži. Dnes sídlí ve městě Palaiseau asi 15 km jihozápadně od Paříže, kam se přestěhovala v roce 1976. Škola patřila též k zakládajícím členům sdružení ParisTech a každoročně na ní úspěšně dostuduje přes 500 studentů. Na škole studuje přes 2000 studentů. Barvami univerzity jsou červená a žlutá. Studenti školy se také pravidelně účastní oslav pádu Bastilly a také jsou známi tím, že v dobách ohrožení země bojovali studenti za svoji vlast například v roce 1814 a na nádvoří školy je pomník všem studentům, kteří padli za obranu vlasti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]