Collège de France

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Collège de France
Collège de France
Logo univerzity
Logo
Collège de France.JPG
Datum založení 1530
Další informace
Adresa Paříž, Francie
Ulice Rue Saint-Jacques a place Marcelin-Berthelot
Zeměpisné souřadnice
Členství Couperinovo konsorcium
www.college-de-france.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Collège de France (česky Francouzská kolej) je prestižní francouzská instituce, věnovaná vědám. Sídlí v PařížiLatinské čtvrti (Quartier Latin) na Rue des Écoles, poblíž staré Sorbonny. Její historie začíná rokem 1530. Má statut tzv. grand établissement.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Oficiálním posláním Collège de France je „učit vědění, které právě vzniká“ (Enseigner le savoir en train de se faire), moderně řečeno spojovat bádání a výuku. Má 54 profesorských míst, rozdělených do pěti oblastí:

Collège de France pořádá pravidelné přednášky přístupné veřejnosti, nemá však žádné zapsané studenty, žádné studijní obory a neuděluje žádné tituly. Většina, ale ne všichni profesoři jsou Francouzi, dvě místa se vždy obsazují hostujícími profesory. Když se nějaké místo uvolní, rozhoduje sbor profesorů o tom, kdo na ně má být povolán. Profesura na Collège de France je ve Francii vrcholem vědecké kariéry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1530 založil král František I. na radu svého knihovníka, humanisty G. Budého Královskou kolej nebo také Kolej tří jazyků, protože se zde zpočátku vyučovala řečtina, hebrejština a latina. Profesoři byli hmotně zajištěni, později k oborům přibylo právo, matematika a medicina. Po revoluci roku 1789 se kolej přejmenovala na Národní kolej a od roku 1870 na Collège de France. Jejím heslem je od založení Docet omnia (Učí všemu).

Slavní profesoři[editovat | editovat zdroj]

Mezi profesory na Collège de France byly a jsou následující osobnosti:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]