Théodule-Armand Ribot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Théodule Ribot
Théodule Ribot.jpg
Narození18. prosince 1839
Guingamp
Úmrtí9. prosince 1916 (ve věku 76 let)
Paříž
Místo pohřbeníMontparnasse
Alma materÉcole normale supérieure
Povolánípsycholog, vysokoškolský učitel a filosof
ZaměstnavateléCollège de France (1888–1901)
Pařížská univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Théodule-Armand Ribot (8. prosinec 1839, Guingamp (Bretaň) - 9. prosinec 1916, Paříž) byl francouzský filosof a psycholog, který proslul především výzkumem paměti.

Vystudoval na École normale supérieure a od roku 1865 učil filosofii na různých gymnáziích. Od roku 1872 žil v Paříži a věnoval se experimentální vědecké práci. Roku 1876 založil Revue philosophique, odborný časopis, který vychází dodnes, a stal se jejím šéfredaktorem. Roku 1884 založil Společnost pro fyziologickou psychologii a o rok později byl jmenován mimořádným profesorem psychologie na Sorbonně. V letech 1888-1896 vedl katedru experimentální a srovnávací psychologie na Collège de France.

Ztrátu paměti se snažil vysvětlit jako symptom onemocnění mozku (Les Maladies de la mémoire, 1881) a formuloval tzv. Ribotův zákon regresivní amnézie: zapomínání začíná nedávnými událostmi a postupuje nazpět ke zkušenostem dávnějším. Podobně se rychleji zapomínají abstraktní vědomosti než konkrétní, složitější dřív než jednoduché atd. Jakkoli se tato hypotéza mnohokrát empiricky potvrdila, mluvit o "zákonu" je přehnané. Fyziologická vysvětlení hledal i u poruch pozornosti (La Psychologie de l'attention, 1888), vůle (De la volonté, 1883) či osobnosti (De la personnalité, 1885). V pozdním období se věnoval problému emocí.[1]

Krom témat psychologických věnoval se též filosofii Arthura Schopenhauera (Philosophie de Schopenhauer, 1874).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Théodule Ribot na francouzské Wikipedii a Théodule Ribot na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]