Přeskočit na obsah

René Théophile Hyacinthe Laënnec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
René Théophile Hyacinthe Laënnec
Narození17. února 1781
Quimper
Úmrtí13. srpna 1826 (ve věku 45 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ124337121
Příčina úmrtítuberkulóza
BydlištěImmeuble, 5 place du Bouffay (1788–1793)
Alma materHôpital Necker-Enfants malades
Povolánílékař, vynálezce a profesor
ZaměstnavateléFrancouzská kolej (1822–1826)
Lékařská fakulta v Paříži
OceněníŘád čestné legie
Nábož. vyznáníkatolicismus
RodičeThéophile-Marie Laennec
RodLaennec family
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

René Théophile Hyacinthe Laënnec (17. února 1781 v Quimper, Francie – 13. srpna 1826 v Kerlouarnec (Francie)) byl francouzský lékař, vynálezce stetoskopu.

Život[editovat | editovat zdroj]

René Laënnec studoval v Nantes a působil poté od roku 1799 jako ranhojič u západní armády. Od roku 1800 si dále rozšiřoval vzdělání řádným studiem medicíny v Paříži v nemocnici Charite, jeho učitelem byl proslulý Jean-Nicolas Corvisart a v roce 1804 se stal lékařem. V roce 1816 nastoupil v Neckerově nemocnici v Paříži, kde soustavně pracoval na zvýšení možností diagnostiky, zejména chorob plic a srdce. Za tím účelem vyvinul nástroj stetoskop, pomocí kterého lékař lépe slyší zvuky při poslechu (srdce a plic). Zásadním způsobem tak rozšířil diagnostické hranice fyziologie a zejména patologie kardiopulmonálního systému. Soustavná pozorování uložil do svého životního díla Traité de l’auscultation médiate (Paříž 1819, 2 svazky, celkem 4 vydání, poslední roku 1836). Roku 1823 se stal profesorem na Collège de France a následujícím rokem přednostou interní kliniky. Zemřel na plicní tuberkulózu.

René Laënnec se tak stal zakladatelem klasické fyzikální diagnostiky moderní medicíny vedle Auengrubera a Jean-Nicolas Corvisarta. Roku 1868 byla na jeho počest postavena socha v jeho rodném městě.

Vedle objevu stetoskopu jako první popsal jaterní cirhózu a dodnes obraz jedné chorobné změny jater nese jeho jméno (Laënnecova žlutá atrofie jater). Na jeho počest nese jeho jméno jedna ze čtyř lékařských fakult University Claude Bernarda v Lyonu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]