Pierre Janet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre Janet
Rodné jménoPierre Marie Félix Janet
Narození30. května 1859
Paříž
Úmrtí24. února 1947 (ve věku 87 let)
Paříž
Příčina úmrtíplicní edém
Místo pohřbeníHřbitov v Bourg-la-Reine
Povolánífilozof, psycholog, profesor, psychoterapeut, neurolog, psychiatr a lékař
Alma materÉcole normale supérieure (1879–1882)
Pařížská univerzita
Tématapsychologie a psychiatrie
Oceněníkomandér Řádu čestné legie (1934)
RodičeJules Janet[1]
PříbuzníJules Janet (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Marie Félix Janet (30. května 1859, Paříž24. února 1947, Paříž) byl francouzský psycholog a filozof, jeden z otců zakladatelů oboru psychologie. Zabýval se především hysterií, hypnózou, traumatem a tématem paměti.

Byl žákem Jean-Martina Charcota v jeho Psychologické laboratoři v nemocnici Salpêtrière. Jako první užíval pojem podvědomí (který je často připisován Freudovi, jenž ovšem hovořil o nevědomí), především ve slavném spojení "podvědomá utkvělá představa" (idée fixe subconsciente). Dalším jeho klíčovým konceptem byla disociace. Janet, poté, co Freud dosáhl mezinárodního věhlasu, prohlásil (na Seventeenth Congress of Medicine v Londýně), že většina psychoanalytických pojmů jsou jen přejmenované pojmy jeho, a že objevitelem psychoanalýzy je de facto on. Freuda obvinění z plagiátorství urazilo, neboť Janetův vliv při vzniku psychoanalýzy vždy zdůrazňoval, ačkoli Janetův model neurózy se dosti lišil od Freudova. Spory trvaly až do konce Freudova života, ještě roku 1937 se Freud s Janetem odmítl setkat, přestože Janet od některých svých obvinění odstoupil. Jisté je, že Janet silně ovlivnil například Alfreda Adlera s jeho konceptem komplexu méněcennosti svým termínem "sentiment d'incomplétude".

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ellenberger, Henri F. (1970). The discovery of the unconscious: The history and evolution of dynamic psychiatry. New York: Basic Books.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]