Jean-Martin Charcot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prof. Jean-Martin Charcot
Narození29. listopadu 1825
Paříž
Úmrtí16. srpna 1893 (ve věku 67 let)
Montsauche-les-Settons
Místo pohřbeníHřbitov Montmartre
Alma materlékařské agregace
Condorcetovo lyceum
Povolánílékař, neurovědec, psycholog, psychiatr, neurolog a kreslíř
RodičeJean-Baptiste Charcot
DětiJean-Baptiste Charcot
Jehanne Charcot
Oceněnírytíř Řádu čestné legie (1848)
Montyonova cena (1853)
důstojník Řádu čestné legie (1880)
komandér Řádu čestné legie (1892)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jean-Martin Charcot na fotografii od Nadara z roku 1890

Jean-Martin Charcot [ʒaːɲ martaːɲ ʃarkɔt]IPA (někdy se mezi jmény neuvádí pomlčka; 29. listopadu 1825, Paříž, Francie16. srpna 1893, Montsauche-les-Settons, Francie) byl francouzský lékař, jedna z předních postav neurologie a psychiatrie. Bývá označován jako „otec francouzské neurologie“.[1]

Jeho syn Jean-Baptiste Charcot po něm pojmenoval ostrov u pobřeží Antarktidy.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Charcot se narodil 29. listopadu v Paříži jako syn producenta ozdobných povozů. Už jako dítě ho fascinovalo lékařství a zajímal se také o literaturu. V roce 1848 ukončil studium medicíny a začal pracovat na oddělení Rayera (privátního lékaře Napoleona III.) v Salpêtrière. Už v roce 1865 popsal amyotrofickou laterální sklerózu, chronickou míšní nemoc (pozvolný rozpad předních rohů a postranních provazců míšních), ale zabýval se i interními nemocemi, v roce 1876 popsal atrofickou cirhózu jaterní.

Charcot v auditoriu předvádí na Blanche Wittmanové záchvat hysterie. (Autor: André Brouillet, 1887)
Chronofotografie hysterického záchvatu, 1887

V letech 18721888 přednášel o neurologii, přitom sestavil neurologický chorobopis. Byly to „Přednášky o nemocech nervové soustavy“, v nichž většina věcí byla zcela nových. V roce 1882 se mu splnil životní sen: v Salpêtrière byla otevřena Klinika nervových nemocí se vším všudy – i s fyzikální terapií (elektro, hydro, atd.). Bylo to první zařízení na léčbu nervových nemocí, které neslo označení klinika. Současně byla v roce 1869 královnou Viktorií otevřena Národní neurologická nemocnice v Londýně (National Hospital). Charcot popsal řadu neurologických onemocnění. Velkou pozornost věnoval hysterii. Byl to první lékař, který se orientoval v pestré změti neurologických onemocnění a položil tomuto oboru pevné základy. Jean-Martin Charcot zemřel na náhlou zástavu srdce 16. srpna roku 1893. V Čechách o Charcotovi vyšel článek už v roce jeho smrti z pera Ladislava Haškovce.

Charcot ve svém oboru používal chronofotografii jako pomůcku pro diagnostiku nemoci, například okolo roku 1884 v pařížské nemocnici Hôpital Salpêtrière.[2]

V oborech medicíny, ve kterých působil, pocházejí od jeho příjmení následující názvy:

Mezi jeho žáky patřily i takové osobnosti jako Sigmund Freud, Joseph Babinski, Pierre Janet, Albert Londe, Georges Gilles de la Tourette, nebo Alfréd Binet.

Další chronofotografové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Teive HA, Chien HF, Munhoz RP, Barbosa ER. Charcot's contribution to the study of Tourette's syndrome. Arq Neuropsiquiatr. December 2008, s. 918–21. Dostupné online. DOI 10.1590/S0004-282X2008000600035. PMID 19099145. 
  2. http://www.foto-camcorder-optik.info/wissenschaftliche_fotografie-1.html[nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]